Ahmet ATILMIŞ

Ahmet ATILMIŞ

Çalışmak ama severek,
Başarmak ama başkalarını ezerek değil,
Eğlenmek ama kimseyi rahatsız etmeden.
Herşey insan sağlığı ve onuru için ...

Olaylar, Algılar...Dünyayı Anlamak

Birinci ve ikinci dünya savaşları sonunda , yer yüzü  galip devletler tarafından  paylaşıldı..

Birinci ve ikinci dünya savaşları sonunda , yer yüzü  galip devletler tarafından  paylaşıldı..Artık yenilmiş ülkelerde  kaynakların kimler tarafından ve nasıl  kullanılacağına galip devletler karar verecekti. Nasıl bir eğitim sistemi, nasıl bir ekonomik sistem ve hatta nasıl bir sosyal  ve kültürel  hayat olacağına galipler karar vermeye başlar ve orada hayat galiplerin çıkarlarına göre sekillendirilmeye çalışılır. Elbette onlara zarar vermeyecek  o ülkelerin halklarının kendini  özgür sanmasını sağlayacak şeylere izin verirler.Yenilmiş, bir başka deyişle . Pazarları paylaşılmış ülke  madenlerinde ,limanlarına büyük ilaç ve gıda işlerine  vs vs.

Galiplerin  işine yarayacak hiç bir konuda  bağımsız değillerdir aslında . Bununla birlikte  öne çıkan yetenekleri  bilim insanlarını bünyesine katmakta mahirdirler ,  kaldı ki; İcatlara yatırım yapacak sermeye birikimi   galip ülkelerin elindedir.  Şu günlerde,  yenilmişlerin giderek büyüyor ve taleplerinin  artıyor olmasından ve kendi elinde bulundurdukları pazarları yetersiz bulduklarından  yeni bir paylaşım savaşı  tamtamları  çalıyor..

Sözün özü. Dünyada galip ve mağlup devletler gercegini gözardi ederek bir takım analizler yapmak , onların kurduğu bu sistemlere muhalefetin hangi boyutlarda olduğunu görmeden ve o muhalefeti yükseltme bilinci ve çabası olmadan olayları  doğru  anlamak ve doğru yorumlamak neredeyse imkansızdır.  Bütün ülkeler bütün halklar tam bağımsız ve özgür olsun istiyorsanız  bu  anlayış doğrultusunda mücadele edeceksiniz. Gerisi  saflık  olur yada laf ola beri gele cinsinden gevezelik olur...

 

 

Ahmet ATILMIŞ | 06.08.2022