Ahmet ATILMIŞ

Ahmet ATILMIŞ

Çalışmak ama severek,
Başarmak ama başkalarını ezerek değil,
Eğlenmek ama kimseyi rahatsız etmeden.
Herşey insan sağlığı ve onuru için ...

Korku, Ecel Meselesi

Doğru söz, işine gelmeyenin zoruna gider. Doğruyu söylemekten korkanlar, bir süre sonra bildiklerini de unuturlar.

 

Doğru söz, işine gelmeyenin zoruna gider.

Doğruyu söylemekten korkanlar, bir süre sonra bildiklerini de unuturlar.

Konumuz korku!!
İnsan korkar! Ama insan, korkuyla mücadele de eder. Evet, onu büyük oranda yenebilirde.

Yırtıcı hayvanlardan, gök gürültüsünden, yangınlardan, sellerden ve tabi ki aç kalmaktan kaç yüz bin yıl korkmuştur insan. Hala korkarız. Yırtıcı hayvanlara, doğal felaketlere, açlık ve kıtlık tehlikesine de önlem ala gelmiş bu güne  insan soyu.

Bu korkuları anlamaya ve aşmaya büyük gayretler gösteren ve tabi ki büyük bedeller ödeyen insan oğlu bir gün gelmiş korkuların en büyüğüyle, insanın, insanı korkutmasıyla yüz yüze gelmiş. İnsan, insan tarafından dövülmüş, sövülmüş, sömürülmüş, tutsak alınmış, tecavüze uğramış, öldürülmüş vs. vs. Pişmiş tavuğun başına gelmeyeni insan, insanın başına getirir olmuş.

Elbette bu durum karşısında da pes etmemiş, mücadeleye devam etmiş. Nice tahtları, taçları devirmiş. Nice işgalleri, saldırıları püskürtmüş. Elbette bu yaman ve her şeyden çok bedel ödediği kendi, kendisiyle olan savaşı, hala ve bütün acımasızlığıyla devam ediyor.

Günümüzde bireyin, diğer bir bireyle, hatta kabilenin, aşiretin diğer bir aşiretle kavgası nispeten azalmakta. Ama asıl mücadele şimdi: "Modern" çıkar gurupları, menfaat örgütleri ve bunların oluşturduğu mekanizmalarla.

Bu durum giderek öylesine karmaşık bir hal aldı ki, emek sermaye çelişkisi kadar, küçük sistemlerin büyük sistemler, büyük mekanizmalar tarafından yutulmasına, hatta büyük sistemlerin kendi arasında, nükleer savaş tehditlerine kadar geldi.

Gazze savaşı sadece Gazze savaşı değil, Ukrayna- Rusya savaşı da öyle. Bu savaşlar, arka planında büyük sistemlerin olduğu, lokalize edilmiş savaşlardır.

Bana bu devasa krizler ve olası büyük savaşlar insanlığa eşi görülmemiş acılar yaşatacak gibi geliyor. Elbette çok korkuyorum, bütün insanlık adına korkuyorum.

Geçmişte benzer sorgulamaları yaparken şiirlerde yazıyordum, oradan bir dize geldi aklıma.
"Kokudan korkan ölsün, ya da bilinç büyütsün..."sevgi büyütsün, barış büyütsün, cesaret ve direnç büyütsün.

Öyle şeyler büyütsün ki: Korkular, yedi başlı dev masalları gibi çocukları uyutsun yalnızca gülünüp, geçilir hale gelsin.

Ahmet ATILMIŞ | 22.03.2024