Ahmet ATILMIŞ

Ahmet ATILMIŞ

Çalışmak ama severek,
Başarmak ama başkalarını ezerek değil,
Eğlenmek ama kimseyi rahatsız etmeden.
Herşey insan sağlığı ve onuru için ...

Diken battığı yerden çıkar

Olağanüstü bir gelişme olmazsa 2025 sonuna kadar borsa uçmaz, bir büyük savaş tehdidi olmazsa, altın yükselmez, doların merkezinde dolar ihtiyacı fazlası olmazsa dolar ucuzlamaz.

Duyduk duymadık demeyin!

Olağanüstü bir gelişme olmazsa 2025 sonuna kadar borsa uçmaz, bir büyük savaş tehdidi olmazsa, altın yükselmez, doların merkezinde dolar ihtiyacı fazlası olmazsa dolar ucuzlamaz.

Ama temel gıda ürünlerimizin fiyatı artmaya devam edecek. Doğalgaz, petrol, elektrik fiyatları artmaya devam edecek.

Onlar yüz , iki yüz artarken, maaşlar !!
Ve emekliye verilen ücretlerin % 36 artması, bilemediniz % 40 -45  bekleniyor.

Yani ekonomik krizin faturası halka, işçiye, memura, köylüye, küçük esnafa… 

Bu durum sistemsel bir sorun. Serbest rekabetçi, çarpık kapitalist sistemin işleyişi ve küresel sisteme bizim gibi ülkelerin ayak uydurmasının mümkün olmadığı, fakat  buna rağmen ayak uydurmaya zorlandığımız bir sistem.

Bu durumu iktidarın da, muhalefetin de çok iyi bilmesine rağmen ses çıkarmaması, alternatif üretememesi.
Bunun nedeni de tabi ki uluslararası güçlerin bizim ülkemizdeki siyasete bolca etki etmesi.

Küresel sistemin sahipleri rahatsız olduklarında nükleer gemileriyle de tehdit ettikleri mazlum milletleri, yoksul halkları her defasında maalesef sindirmeye kadir olduklarını biliyoruz. Tarihte, bireysel ya da kitlesel karşı koymalar ve küresel emperyalist güçleri püskürten şanlı direnişler ve zaferler olmuştur. Gelecekte de olacaktır. Lakin içinden geçtiğimiz bu tarihsel süreçte ne yazık ki sağlam, güçlü, etkili, anti-emperyalist bir mücadele görülmemektedir.

Evet başını ABD’nin çektiği bir blok ve onun karşısında Rusya ve Çin'in başını çektiği bir başka blok var. Bu durum bizimde, bizim gibi ülkelerinde bu gün yaşadığı olumsuzluklara pratik bir yansıması yoktur.

Anadolu'da bir söz vardır; “diken battığı yerden çıkar” Bireysel sorunlarınızda ülke çapındaki sorunlarımızı da gelip başkaları çözemez.

 

Ahmet ATILMIŞ | 15.11.2023