Ahmet ATILMIŞ

Ahmet ATILMIŞ

Çalışmak ama severek,
Başarmak ama başkalarını ezerek değil,
Eğlenmek ama kimseyi rahatsız etmeden.
Herşey insan sağlığı ve onuru için ...

DEJENARASYON...

Bu Fransızca sözcük.. gündelik hayatta malesef kullanılıyor ...Aslında buda, bir başka dejenarasyonun ürünü, lakin konumuz bu değil ..

Bu Fransızca sözcük  gündelik hayatta  malesef  kullanılıyor . Aslında buda, bir başka dejenarasyonun ürünü, lakin konumuz bu değil !

Benim bu sözcüğü tercih etmemin tek nedeni, yegane sebebi , sayacağım olumsuzlukların tamamını kapsıyor  olmasını  düşündüğümden...

Bizde  alçalma.. küçülme ..basitleşme ,sıradanlaşma, düşkünleşme, bozulma ,kişilik ruh ve davranış yozlaşması..kendine saygısızlık ,hainlik,kıskançlık sonucu birine zarar verme,karekter zaafiyeti..

Güvenilmezlik ,ve daha bir çok olumsuzluğun diğer adoymis gibi geliyor dejenerasyon  yada zaafiyet..Belkide zaafiyetler  insanları dejeneresyona yani daha ağır bozulmaya sürüklüyor..

Evet hepimiz birilerini eleştirir hatta  yargılar hatta cezaladırırız  çeşitli ağırlıklarda . Hepimiz biryerlede bir eksikle bir yanlişla bir olumsuzlukla karşılaşırız çünkü kendi zaaflarımızı  genellikle görmez ,gösterenlere de  yeşekkür etmek ne kelime iyi bakmayız...Bunlarin  hepsi doğru , ama bir yanlış var...

Öğrenmiyoruz..ders çıkarmıyoruz..arınmıyoruz..

Genellikle susuyoruz ,geçiştiriyoruz.. geciktiriyoruz.!.

Bakış açısı sığ ,yüzeysel ,basit insanlarımız  sekterizmin  tersi olanlar pasifizmin.konformizmin, pençesine düşüyoruz ..

Bizdeki sosyo ekonomik ,sosyo kültürel geri birakılmışlık ve tüketim toplumu haline  dönüştürülmüşlük  duzlemindeyse bu durum evlere şenlik..

Fırıldaklığın bini bir para..

Yani anlayacağınız  dejenerasyon sonucu ...

Sevyesi her geçen gün biraz daha düşen toplumlar, Emperyalizmin ağlarına kapılmış sinekler gibi kıvranırken bile  kâh içinde bulunduğu durumun farkında değil ,kâh herhangi bir  organizasyonu başarıyla götüremediği için  çaresiz ..

Kendisiyle ilgili en hayati olumsuz gelişmeleri bile kendisini ilgilendirmiyormuş gibi izliyor...

Gerilemeye ,   yozlaşmaya ve bilimum zaaflara  gark edilen ve dolasiyla en geniş anlamda   geri bırakılan toplumlar yada bireylerin nereye evrileceğini  öngörebiliyor musunuz?

Her şeye rağmen diyalektiğin o tunç yasası işlemeye devam eder..Umutsuzluk yok.."her şey kendi zıddını içinde taşır.." yine bu toplumun içinden çıkacak  bu dumanı dağıtacak ,bu pisliği süpürecek olanlar ..cehaleti  karanlığı,korkuyu, bencilliği beslememeyi başarırsak düşmanı doğru tespit eder , ona karşı birleştirir..Onunla nasıl mücadele edileceğini doğru öğrenir ve yiğitçe mücadele edebilirsek arınıp.özgür ve mutlu, ileri bireyler  olarak  onurlu bir yaşamı  var edebiliriz...

 

Ahmet ATILMIŞ | 16.08.2022