Gaziantep'te  Mahallelerde İsim Tartışması!
Haber Kategorisi: Gaziantep

Gaziantep'te Mahallelerde İsim Tartışması!

Gaziantep’te Hacıbaba, Mithat Paşa, Hasırcıoğlu ve Çağlayan Mahallesi birleştirilerek Hacıbaba Mahallesi oldu. Ancak Hacıbaba isminden büyük rahatsızlık var. Hasırcıoğlu Mahalle muhtarı Ali Polat, Hacıbaba mahallesinin son yıllarda uyuşturucu ve hırsızlık gibi kötü olaylarla anıldığını belirterek, mahallelerinin Hacıbaba ismi altında birleştirilmesinden rahatsızlık duyduklarını söyledi.

Gaziantep’te nüfusu az olan ve adrese dayalı nüfus sisteminde yaşanan sıkıntılar nedeniyle çok sayıda mahalle birleştirilerek tek mahalle oldu. Bu mahallelerden biri de, Hacıbaba, Mithat Paşa, Hasırcıoğlu ve Çağlayan Mahallesi. Bu 4 mahalle tek mahalle olurken bunlarda Hacıbaba ismi altında birleştirildi. Ali Polat, neden Hacıbaba ismi altında birleştirildiklerini anlamadıklarını belirterek, “Hacıbaba’nın Türkiye’de kötü bir imajı var. Uyuşturucu operasyonları ile çok sık gündeme geliyor. Bu durumdan büyük rahatsızlık duyuyoruz. Mahalle ismi Hasırcıoğlu, Çağlayan ve Mithatpaşa olabilirdi. Veya bunların dışında başka bir isimde verilebilirdi” dedi.

 

Hacıbaba ve Hasırcıoğlu Mahallelerini nüfuslarının hemen hemen eşit olduğunu dile getiren Polat şunları söyledi:”Hasırcıoğlu’nun da Hacıbaba’nında Suriyeli nüfus dışında 9 bin civarında nüfusu var.  Mithatpaşa ve Çağlayan’ın nüfusu bu iki mahalleye göre daha az. Nüfus kriterine göre de Hacıbaba ismi altında birleşme olmadığına göre niye Hacıbaba?  Meclis kararıyla mahalle ismi değişsin. Hacıbaba’nın kötü bir imajı var, insanlarda antipati yapıyor. Mahalle uyuşturucu, hırsızlık, kapkaç gibi olumsuz olaylarla gündeme geliyor. Bundan büyük rahatsızlık var. Yetkililere durumu ileteceğim” diye konuştu. 

 

gaziantepdogus.com