Ahmet ATILMIŞ

Ahmet ATILMIŞ

Çalışmak ama severek,
Başarmak ama başkalarını ezerek değil,
Eğlenmek ama kimseyi rahatsız etmeden.
Herşey insan sağlığı ve onuru için ...

DİL TARTIŞMASI

Son günlerde yine bir dil tartışmasıdır gidiyor.. Elbette bu son tartışmanın fitilini ateşleyen aynı zamanda milletvekili de olan Mahir Ünal’ın bir açılış sırasında yaptığı konuşma..

Son günlerde yine bir dil tartışmasıdır gidiyor..

Elbette bu son tartışmanın fitilini ateşleyen aynı zamanda milletvekili de olan Mahir Ünal’ın  bir açılış sırasında yaptığı konuşma..

Bir ülkenin neredeyse yüzyıl sonra dilini tartışıyor olması çok ilginç. Başka örneği olduğunu sanmıyorum..

İkincisi, artık eski dilini kullanan ve o dile özlem duyan ciddi bir topluluk olduğuna ihtimal bile vermiyorum.

Üçüncüsü,  şimdiki kullandığımız Türkçe ile romanlar , şiirler yazılmış uluslararası ödüller almış, şarkılar, türküler  dünyanın her yerinde azda olsa çalınır söylenir olmuş..

Sinema filmleri uluslararası ödüller almış.
Nedir şimdi bu dil tartışması ?

İşin özü gelip yine hilafet mi, Cumhuriyet mi ?

Ya da ulus mu , ümmet mi ? Tartışmasına dayanıyor..

Bu tartışma istismara açık, sürekli, özelliklede  ihtiyaç duyulduğunda  kurcalayan birileri  çıkacak ama hayatın olağan akışı hep var olan dili ve ulus gerçeğini ortaya koyacak olan halka, ülkeye olacak gerilim ,ikilik, ayrımcılık, husumet  vs . Hep küpüne zarar veren sirke durumu yaşanacak ,yazık !

Oysa inançların ve ibadetlerin özgürce yaşadığı bir ülke olduğumuzu düşünüyorum. Bilimsel araştırmaların önünde  ciddi siyasi ve yasal  engeller  yoktur. Geçmişte  bir zakkumcu örneğini saymazsak .

Bu günün meselesi ekonomik çarpıklığı düzeltmek olmalı, buna bağlı olarak gelişen çok ciddi komplikasyonlar var.

İntiharlar ,uyuşturucu, fuhuş, gasp ,hırsızlık ,cinayet , terör  Eğitimin ve sağlığın gerilemesi ve onun getireceği ciddi sorunlar.

Çevre kirliliği ve küresel ısınma . İşsizlik, göç. Say say bitmez bu sorunları. Dil tartışmaları çözemez aksine daha da karmaşık hale getirir . Bir vekil bu tartışmanın fitilini ateşlerse  cemaat ne yapar siz düşünün..

 

Ahmet ATILMIŞ | 02.11.2022