Ahmet ATILMIŞ

Ahmet ATILMIŞ

Çalışmak ama severek,
Başarmak ama başkalarını ezerek değil,
Eğlenmek ama kimseyi rahatsız etmeden.
Herşey insan sağlığı ve onuru için ...

Bu dünyadan bir Mehmet Erdemoğlu geçti

Bu dünyadan bir Mehmet Erdemoğlu geçti... Bugün ölüm yıl dönümü, birçok defa bende katıldım. İmkan olsa bugün de orda olurdum.

Bu dünyadan bir Mehmet Erdemoğlu geçti...

Bugün ölüm yıl dönümü, birçok defa bende katıldım. İmkan olsa bugün de orda olurdum.

Ben hayata soldan bakan devrimci bir insanım. Emek yanlısıyım, nasıl bir patrondan yana olabilirim! Ve üstelik her yıl olmasa bile fırsat buldukça onun ölüm yıldönümünde mezarı başında yapılan törene katılabilirim?

Mehmet amca ile aynı ilçedeniz. Neredeyse aynı mahalleden. Yani onu çocukluk zamanından tanırım. Erkek çocuklarını da tanırım. Hele büyük oğlu Ali Erdemoğlu’nu iyi tanırım. Biz onun yolunun üzerindeki top sahasında top oynarken o terzi çıraklığı yapıyordu ve babası gurbet gurbet dolaşıp ekmeğini kazanmaya çalışırken o kardeşlerine kol kanat geriyordu.

Öyle sanıyorum ki eğitim hayatında bu yüzden akamete uğradı.

70’ li yılların başında Gaziantep’e göç etmişlerdi. Bende İstanbul'a gitmiştim.

Yaklaşık on yıl sonra bende Gaziantep’e gelmiştim ailem zaten ordaydı. Ailem bir nakliyat ambarı işletiyordu. Birkaç ay onlara yardımcı olmaya çalıştım sonra kendi nakliyat ambarı işimi açtım.

Bir ara İstanbul'a da yük taşıyordum. Mehmet amca babamın yakından tanıdığı biriydi. Mehmet amca ve oğulları Gaziantep'te işleri büyütmüştü. Ünaldı semtinde bir halı üretim yerleri vardı ve Hamdi Kutlar caddesi bölgesinde bir satış ofisleri vardı.

Ali Erdemoğlu taşımacılık işimde bana destek oldu. O kadar destek oldu ki benim taşımam gereken halı balyalarını hem dolduruyor hem de benimle birlikte arabaya taşıyordu. Kan ter içinde kalıncaya kadar olağan üstü çalışıyordu. Keza İbrahim’de, Mahmut’ta çok çalışıyordu.

Zamanla çok daha büyüttüler işlerini. Holding oldular. Mehmet amca holding olma sürecine tanık oldu mu bilmiyorum ama sanırım olmadı.
Erdemoğlu ailesinin yardımseverliğini bilmeyen duymayan kalmadı. İşçilere ev yaptırmaktan en yüksek maaşı ödeyen iş veren olarak diğer iş verenlerin tepkisini bile çekmişti.

Yani çalışanlarına iyi ücret ödeyen, yardımseverliği konusunda herkesin saygı duyduğu bu aile

büyük çaplı ihracatlar yaparak ülkeye döviz kazandırmakta. Okullar, camiler, taziye evleri ve sağlık ocakları yaptırmakta ve binlerce insanı istihdam etmektedir.

Gerçek anlamda yerli ve millidir. Keza amaca oğlu Turgut Erdemoğlu’ da benzer çizgide yaşayan oldukça aydın ve yardımsever bir insandır. Ergün halı markasıyla o da ihracat yoluyla ülkeye döviz kazandıran bir işletmenin işvereni yani patronudur. Ülkede sosyalizm bile yaşansa Erdemoğlu ailesi zorluk çekmez çünkü hala işlerine herhangi bir işçiden çok daha fazla erken gelen ve geç saatlere kadar çalışan insanlardır.

Keşke ülkenin tüm iş verenleri böyle olsa.

Emekçi Mehmet Erdemoğlu’nu saygıyla anıyorum.

 Ruhu şad olsun, kalanları sağ olsun…

Mehmet Erdemoğlu’nun hikayesini tam olarak bilseniz ona saygınız bin kat daha artar.

Yokluğun yoksulluğun dibini görmüş ve yaşamış bir aileden Türkiye'nin zenginlik sıralamasında 10. sıraya yükselen bu holdingin temellerinde o saygın kişi ve kişilik yatmaktadır. Tam anlatılmamış olsa da onun hayatıyla ilgili bir kitap var okumanızı öneririm.

Oğullarda, torunlarda Mehmet Erdemoğlu çizgisinde ve onu daha da geliştirerek yürüyorlar.

Kutluyorum.

Daha çok şey başarsınlar istiyorum.

İş adamlığı böyle olmalı, halktan, emekçisinden, kopmadan onunla iç içe, samimiyetinden asla ödün vermeyen koca yürekli adamlara başarılar dilemekten başka ne diyebilirim.

Ahmet ATILMIŞ | 16.12.2023