Gaziantep'te Ekmek 5 lira mı olacak?
Haber Kategorisi: Ekonomi

Gaziantep'te Ekmek 5 lira mı olacak?

Gaziantep’te yılbaşı öncesi zam haberleri peş peşe geliyor. Ülke genelinde ekmek fiyatlarının 5 TL’ye yükselmesinin ardından gözler Gaziantep’e çevrildi. Pide ekmeğin 3 lira 25 kuruş, francala ekmeğin 3 lira 75 kuruştan satıldığı kentte, ekmek fiyatlarına yapılması beklenen zam gündemde.

GASKİ’nin 2023 tarihinden geçerli olmak üzere su kullanım bedellerine yüzde 23’lük zam yapmasının ardından gözler yeni yılda gelecek zamlara çevrilmişti. Aradan geçen süreçte Gaziantep Minibüsçüler Odası ulaşım ücretlerine yüzde 60 oranında zam yapılması için Büyükşehir Belediyesi’ne talepte bulunurken, ekmek fiyatlarına yapılacak zam da merak konusu oldu.

ESNAFIN ZAM TALEBİ VAR

Ekmek zammı konusunda açıklamalarda bulunan Gaziantep Pideciler Odası Başkanı Abdullah Sarı, ‘’Şu anda pide ekmek fiyatlarına zam yapılması ile ilgili bir talebimiz olmadı. Ocak ayını bekliyoruz. Bilindiği üzere Ocak ayında ekonomik koşulları net bir şekilde göreceğiz. Bu tarihten sonra yapacağımız ilk yönetim kurulu toplantısında esnafın da taleplerini dikkate alarak görüşmeler yapacağız. Şu anda esnafımızdan zam konusunda talepler var. Tüm koşulları dikkatli bir şekilde değerlendireceğiz, un fiyatlarında ve diğer giderlerde bir değişiklik olmaması halinde zam konusu gündeme gelmeyebilir’’ dedi.

ESNAFI KURTARACAK DÜZEYDE ZAM PLANLAYACAĞIZ!

Gaziantep Fırıncılar Odası Başkanı Mehmet Sevimli, ‘’Francala ve somun ekmek konusunda henüz bir zam talebimiz olmadı. Şartlar göz önüne alındığında ekmek fiyatlarına zam almak durumda kalacağız. Henüz zam miktarı ile ilgili bir toplantımız olmadı. Yılbaşı itibariyle yapacağımız toplantıda tüm talepleri gündeme alacağız. Ülke genelinde bir çok ilde ekmek fiyatlarına zam kararı alındı. Kimi illerde ekmek fiyatı 5 TL’ye yükseldi. Bizim ekmek fiyatlarının 5 TL olması ile ilgili bir talebimiz yok, esnafımızı olduğu kadar vatandaşımızı da düşünmeliyiz. Makul oranda esnafı kurtaracak düzeyde bir zam almayı düşünüyoruz’’ diye konuştu. 

 

pusula.com.tr