Ahmet ATILMIŞ

Ahmet ATILMIŞ

Çalışmak ama severek,
Başarmak ama başkalarını ezerek değil,
Eğlenmek ama kimseyi rahatsız etmeden.
Herşey insan sağlığı ve onuru için ...

Toplumsal Gelişim

Siyasetle yakından ilgilenen herkes elbette siyasi fikirlere sahip olabilir ve fikirlerini kendisi dışındaki insanlarında onaylamasını isteyebilir.

Siyasetle yakından ilgilenen herkes elbette siyasi fikirlere sahip olabilir ve fikirlerini kendisi dışındaki insanlarında onaylamasını isteyebilir.

Eskiden, daha çok köy odalarında, lokallerde ve kahvehanelerde tartışılan siyasi fikirler şimdilerde, yaygın biçimde sosyal medya ortamına taşınmış gözüküyor.

Sosyal medyanın sanallığı, yazının, yani yazarak tartışmanın, karşılıklı söylenmelerden çok daha kısır, çok sığ kalışı, genel anlamda okuma ve araştırma akışkanlıklarımızın giderek daha çok gerilemesi, yazılanların bir harfinin bile kaybolmayacak şekilde kayıt altında olmasının yarattığı psikoloji! Bütün bunlar aslında ne kadar dar alanlarda tartıştığımızın resmidir.

Bir örnekten yola çıkalım…

Muhalefetin seçim yenilgisi!

Bu konuda o denli farklı yorum var ki. İnsanın başı dönüyor . Aynı partinin mensupları arasında, oy veren yurttaşlar arasında, ilgili her kesimin, gurubun, hatta kişinin farklı farklı hatta bazen taban tabana zıt eleştirileri ya da övgüleri var. Bunun temelinde bölünmüşlüğümüz mü yatıyor?
Yoksa fazla bireyselleştirildiğimiz mi?
Okumayışımız mı yatıyor?
Kafamızın karışıklığımı ?
Bu konuya bile görün şimdi kaç tane farklı, farklı yorumlar gelir.

Toplumsal olaylara ve olgulara bu kadar fazla farklı yorum gelmesi bana çok hayra alamet gelmiyor.

Örneğin Türkiye’deki temel ayrışma belli başlı bir kaç konuda düğümleniyor. Bu maalesef ülkemizin ya da coğrafyamızın fasit dairesi…

Türk, Kürt, Alevi, Sünni,  Laik, Anti Laik. Oysa en temel ayrışmamızın ezen - ezilen arasında olması gerekmez mi?

Oysa emperyalizmin boyunduruğundan nasıl kurtuluruz ?
Arayışının, mücadelesinin başat olması gerekmez mi?

Biz neleri tartışıyoruz?

Dünyadaki ve Türkiye’deki gelişmeleri olabildiğince yakından görmek. Bilgi sahibi olmak sonra o konuyla ilgili bilimsel bakış açılarını gözden geçirmek gerek.

Dünyanın merkezinde biz varmışız gibi, falanca kıtayı biz keşfetmişiz gibi davranamayız.

Toplumsal gelişmeler kolay değildir. Her zaman ağır ve sancılı olmuş , her zaman ağır bedeller ödenmiştir. Aynılar aynı yerde olmadan, aynı yöne bakmadan ve aynı yöne doğru yürümeden toplumsal ilerleme olamaz…

 

Ahmet ATILMIŞ | 19.06.2023