Ahmet ATILMIŞ

Ahmet ATILMIŞ

Çalışmak ama severek,
Başarmak ama başkalarını ezerek değil,
Eğlenmek ama kimseyi rahatsız etmeden.
Herşey insan sağlığı ve onuru için ...

Karar vericiler ve siyaset

Diyelim ki  muhtar,  belediye başkanı , belediye meclis üyesi , il genel meclisi üyesi veya millet vekili olmaya karar verdiniz .

Bu sizin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak en doğal hakkınız. Lakin bu işlere başlamadan önce ya iyi bir eğitim,  çok geniş bir sosyal çevre ya da bol miktarda paranız,   mümkünse de  tamamı  olmalı.

Yeterli mi? Elbette hayır!  O partinin karar vericilerinin onayından geçmeniz gerek.

Bunun için de yukarıda saydıklarım olmazsa olmaz.

Ayrıca ve esasen o partinin programını onaylamış olmanız gerekiyor.

Biraz fikir jimnastiği yapalım.

Diyelim ki  Anadolu’da  orta  büyüklükte bir şehirde müdür yardımcısı sevisinde bir memursunuz  ve vatanınıza hizmet etmek için yanıp tutuşuyorsunuz. Veya bir fabrikada saygın bir ustabaşınız ya da tarımla ilgili başarıları olan zengin bir köylüsünüz.  Milletvekili olup orada, ülkeniz için çok daha iyi şeyler yapmak istiyorsunuz. Lakin yukarıdaki kriterlere uymuyorsunuz,   siz, vekil ya da belediye başkanı olabilir misiniz?

Parti genel merkezi sizin eğitiminize, sosyal çevrenize ve maalesef paranıza bakar. 

Bu kriterleri taşıyanlar arasından öne çıkmak, parti genel merkezindeki karar vericilere yakınlığınızla orantılıdır.

Cumhuriyet, halkın kendi kendisini yönettiği rejimin adı mıdır?

Cumhuriyet, parti genel başkanlarının ve parti genel merkezindeki karar vericilerin yönettiği rejimin adı mıdır?

Açıkça görülmektedir ki parti genel merkezlerindeki karar vericilerin  seçtiği ve atadığı kişileri halk  seçmiyor. Parti üyeleri ve delegeler de seçmiyor.  Parti genel merkezindeki üç ya da beş kişi seçiyor.

Bunun adı ne cumhuriyet, ne de demokrasi!

Mahallelerden, parti üyeleri arasından seçilen (vekilin ya da belediye başkanlarının kendilerinin yazdıkları değil) organik delegelerin bir kongrede seçtiği kişiler halk tarafından seçilmiştir. Hatta tüm üyelerin katıldığı kongrelerden seçilirseniz siz halkın seçtiği adaysınızdır. Siz bizi yönetirseniz bunun adı cumhuriyet olur. Yani bizim seçtiklerimiz bizi yönetirse, cumhur seçerse, cumhuriyet olur.