Ahmet ATILMIŞ

Ahmet ATILMIŞ

Çalışmak ama severek,
Başarmak ama başkalarını ezerek değil,
Eğlenmek ama kimseyi rahatsız etmeden.
Herşey insan sağlığı ve onuru için ...

Solun Önceliği

Sol, sosyalist, devrimci, demokrat, sosyal demokrat, Cumhuriyetçi aydın ve ilerici her kimseniz, kendinizi bu kavramların hangisine yakın görüyorsanız, bilmelisiniz ki bugün öncelikli mücadele, Emperyalizm ve onun bilumum işbirlikçilerine verilecek olan mücadeledir.

Sol, sosyalist, devrimci, demokrat, sosyal demokrat, Cumhuriyetçi aydın ve ilerici her kimseniz, kendinizi bu kavramların hangisine yakın görüyorsanız, bilmelisiniz ki bugün öncelikli mücadele, Emperyalizm ve onun bilumum işbirlikçilerine verilecek olan mücadeledir. Daha da somuta indirgeyecek olursak, iyi bilinmelidir ki bu gün halkı bölen, kardeşlikten ve barıştan yana olmayan, laik ve çağdaş eğitimden uzaklaşmamızı isteyen, kadını ikinci sınıf gören, emeği değersizleştiren, hak gasplarını meşrulaştırmaya çalışan, yoksulluğu kadermiş gibi sunan, uyuşturucunun ve mafyatik her türlü faaliyetin yayılmasına çanak tutan her anlayışla mücadele edilmeden bir yere varılamaz... Bu değerlere en yakın, olmuyorsa ikinci yakın siyasi parti hangisiyse orada, geçicide olsa kümelenmek gerekir.

Uluslararası güçler büyük bir savaşı körükleyip duruyorlar. Bizim gibi ülkeleri taraf olmaya zorluyorlar. Bağımsızlığımızı yok saymak istiyorlar. Küresel ısınmaya bağlı kuraklık, çevre felaketleri cabası, artık uyanmalıyız ve nerede bir olumsuz, kötü gidişat varsa dur demeliyiz.

Klasik Marksist teorik ezberleri bir yana bırakalım ve güncel pratik yakıcı sorunlara odaklanalım. Birçok kazanım elde edemeyeceği halde enerjisini seçim çalışmalarında çar-çur eden sol parti ve oluşumlar şapkasını önüne koymalı, zamanın ruhuyla, zamanın gerisine düşmeden, gücünü eritmeden var olan kazanımları korumanın ve geliştirmenin mücadelesini vermelidir. Yerel seçimlerde adayın kişiliği ve yaşam karşısında duruşu partisinden çok daha önemlidir. Değerleri olan, düzgün insanlar, partisine bakılmadan desteklenmelidir. Öncelik analizi doğru yapılmadan, doğru plan ve projeler olmadan toplumda pozitif bir rol oynamaz. Dostluğu ve kardeşliği pekiştirecek, çağdaşlıktan yana hangi mevzi savunulması gerekiyorsa orada olunmalıdır. Sen, ben dönemi, bitirilmelidir. Aksi halde bir sonraki süreçte siz hiç olmayacaksınız.

Dün havuç-siyaset ilişkisindeki tavşanlaşmada daha çok siyaset sahnesindeki kimilerine eleştiri yöneltmiştim. Bu yazının sonunda seçmeninde önemli bir kısmının tavşanlamaya başladığını görmezden gelmediğimin bilinmesini isterim.

Ahmet ATILMIŞ | 25.03.2024