Ahmet ATILMIŞ

Ahmet ATILMIŞ

Çalışmak ama severek,
Başarmak ama başkalarını ezerek değil,
Eğlenmek ama kimseyi rahatsız etmeden.
Herşey insan sağlığı ve onuru için ...

Nasıl Bir Mücadele?

Hayat pahalılığı karşısında herkes haklı olarak feryat ediyor, yerden göğe haklılar ama kimsenin duyduğu, duyacağı yok! Bazen iktidar ‘durun’ diyor, olsa ‘dükkan sizin’ diyor.

Hayat pahalılığı karşısında herkes haklı olarak feryat ediyor, yerden göğe haklılar ama kimsenin duyduğu, duyacağı yok!
Bazen iktidar ‘durun’ diyor, olsa ‘dükkan sizin’ diyor.

İktidarda Neden yok?
Çünkü birileri hak etmediği paraları alıp, bir yerlere istiflemiş.

Çünkü kaynaklar üretime değil ranta aktarılmış. "faiz, kim vs. çünkü iktidara güvenmeyenler servetlerini yurt dışına kaçırmış. Çünkü bankalar başta olmak üzere birçok sektör olağan üstü paralar kazanmış, tam olarak vergisini ödememiş. Çünkü iktidarın tutumuna güvenmeyen yurt dışı yatırım gelmiyor.

Çünkü iktidar bunları ya kontrol edememiş ya da kendisi de bu gidişata ortak olmuş, eninde sonunda sorumlusu iktidar. Lakin muhalefet neden iktidar olamıyor? Bu uzun bir konu ama sormadan geçemiyor insan.

Bence birçok şeyin çivisi çıktı. İnsan bilinci ve davranışları yozlaştı. Bireyciliğin dibini yaşayan insanlar bu durumun oluşmasında kendilerinde katkısının olduğunun ya farkında değiller ya da çılgın bir boşverdimcilik içindeler.

Hayat pahalılığı çoktan çileye dönüşmüş durumda. Bu gidişat sadece ekmeği kücültmekle kalmadı. Güveni, sevgiyi, heyecanı, umudu küçülttü.

Bu gidişat sağlığı, demokrasiyi, insan haklarını, özgürlükleri de küçültmeye devam etti, edecek.

Buradan çıkmanın bir yolunu bulmalıyız. Bence biricik yol, bilinçli, örgütlü   mücadele. İçerde ve dışarda hiç kimsenin tuzağına düşmeden, ülkenin ve halkın mutluluğunu temel amaç kabul edip hiçbir puştluğa pirim vermeden.

Belki yepyeni bir partiyle, belki mevcutları yenileyerek ama mutlaka çıkılmalı buradan.

Çünkü bunu hiçbirimiz hak etmiyoruz.

İki gün önce 10 Ocak’tı...
Gazeteci doğruları yazmalı.
Mümkünse çözüm önermeli. Elbette her sözün ve davranışın bir bedeli var ama bunu göze almadan ne yazabilirsin ne konuşabilirsin.

Halkını ve ülkeni sevmenin bedelini göze alamıyorsan yazma ve konuşma kardeşim. Ben değişimlerin kitlelerin eseri olacağına inanıyorum.

 

Ahmet ATILMIŞ | 12.01.2024