Ahmet ATILMIŞ

Ahmet ATILMIŞ

Çalışmak ama severek,
Başarmak ama başkalarını ezerek değil,
Eğlenmek ama kimseyi rahatsız etmeden.
Herşey insan sağlığı ve onuru için ...

Gaziantep'te bir akşam üstü - 2

Evet bugün de radyo programından çıkıp, valiliğin önünden geçip, Demokrasi Meydanında ki iftar yemeği kuyruğunu izledim. Binlerce insan..!

Evet bugün de radyo programından çıkıp, valiliğin önünden geçip, Demokrasi Meydanında ki iftar yemeği kuyruğunu izledim.
Binlerce insan..!
'Demek ki evlerinde iftar açacak durumda de
ğillerdi' diye düşünmeden edemedim. Oradan sola, tren garı istikametine doğru yöneldim, oradan da sola dönüp Grand Otel'in önünden Sanko Hastanesini soluma, Çetinkaya Mağazasını sağıma alıp ilerledim, Kalyon kavşağı, Emek derken, Celal Doğan parkına geldim. Buraya kadar olan bölüm Gaziantep'in ilk yeni yerleşimi diyebilirim. Sonra Fatih mahallesi, Batıkent tarafları, ikinci yeni... Osmangazi ve İbrahimli2 son üçüncü yeni yerleşim yerleridir Gaziantep'in.

Kuzeykent ve Güneykent çok daha yeni ama buralar henüz gelişmiş yerler değil, hatta buralar daha dar gelirli aileler için tasarlanmış.

Evet, modern yeni yani varlıklı yeni diyebileceğimiz yerde de birkaç kebapçı, kelle paçacı var. Ama daha çok hamburgerciler, kafeler. Hatta suşiciler bile var. Anneler parkı civarında nohut dürümcüler de var. Elbette daha bakımlı, daha temiz gözüken yerler ne var ki bu bölgede de yol kenarlarına park edilmiş araçlar, ikinci sırayı çoktan yapmışlar. Primemall AVM ve civarı neredeyse Bağdat Caddesi. Bütün markaları bulabilirsiniz sanki. 'Peki ruh var mı?' derseniz, biraz düşünürüm. Bu AVM Hollandalı bir vakıfınmış sanırım eski fuar alanının yerine yapılan Forum AVM de öyle. Bir Sankomuz var yerli ve milli... Bir de M1 tepe... 'Hala adı böyle mi?' emin değilim.

Bu yeni yerde akılda kalacak yerler arasında Orkide Pastanesi, Yılmazoğlu Otel, İdris dondurma gibi yerler var. Kardeşler fırın ve yanındaki Emre manavı sayarsam da çok avam kaçmaz herhalde. Oli marketler var tabi yerli ve milli. Vadi Park çok güzel, hiç tartışmasız. Metro toptancı market bu bölgede. Balık halı Binevler bölgesinde kalır. Karataş bölgesini belki ayrı bir yazıda anlatmak gerekir. Bu varsıl bölge öyle sessiz sedasız karanlık, sönük değil. Hareketli ve pırıltılı tabi ki. Bu bölgede geliri iyi olanlar ağırlıkta ve bu sokağına, caddesine, mağazasına parkına yansıyor, yansıtılmış...

Ama Hap hapçılar çarşısının, Bakırcılar çarşısının, Almacı pazarının, Arasanın şirinliği, sıcaklığı var mı derseniz? Var diyemem.

Büyük kızım Anadolu lisesini kazanmıştı "kapıyı kırıp odun ettik" derler eskiler, ben de borç-harç bir ev almıştım bu yeni yerleşim yerlerinden. Fatih mahallesinde, yirmi yıl olmuştur sanırım. Hala aynı evde yaşıyoruz ama Şehreküstü’nün, Kozluca mahallesinin tadı buralarda asla yoktur.

Yazıcık başka güzeldi, karakabir (garagabir) başka. Eski halden, İnönü caddesine, Atatürk heykelinin olduğu yerden Ünaldıya kadar yaya dolaşğımı bilirim. Şimdi ise İnönü caddesinin hali, hal değil. Gaziantep lisesinden, Cumhuriyet ve Kolej tepe iki adımdır. Amerikan hastanesi, Akyol, Alleben, Kavaklık saymakla bitmiyor güzel Gaziantep'i. Keşke diyorum 40 yıl önce zamanı durdurabilseydik…

Ahmet ATILMI
Ş | 16.03.2024