Ahmet ATILMIŞ

Ahmet ATILMIŞ

Çalışmak ama severek,
Başarmak ama başkalarını ezerek değil,
Eğlenmek ama kimseyi rahatsız etmeden.
Herşey insan sağlığı ve onuru için ...

Osmanlıcı - Atatürkçü

Hiçbir bölünme, bölünenlere değer katmaz, değerini eksiltir. Ama amiyane tabirle amip gibi bölünüyoruz. Kürt- Türk , Alevi- Sünni , Laik - Anti laik , Doğulu - Batılı , Zengin- Fakir , Laz – Çerkez , Gürcü - Pomak derken şimdide Osmanlıcı – Atatürkçü !

    Hiçbir bölünme, bölünenlere değer katmaz, değerini eksiltir. Ama amiyane tabirle amip gibi bölünüyoruz. Kürt- Türk , Alevi- Sünni , Laik - Anti laik , Doğulu - Batılı , Zengin- Fakir ,  Laz – Çerkez , Gürcü - Pomak derken  şimdide  Osmanlıcı – Atatürkçü !

Okumayan, tarih, sosyoloji, felsefe, siyaset, sanat nedir bilmeden yaşayan toplumlar, bölünmek için kırk tane gerekçe üretir ama birliktelikler için bir tane formül geliştirmezler. Bütün bölünmeler, bölünenleri eksiltir...Bölünen ama zenginleşen, çoğalan, güzelleşen bir örneğe rastlayamazsınız...
     Hayatın her alanında değişim yaşanmaktadır ama makbul olanı ileriye doğru, halktan ve bilimden yana olanıdır. Yukardaki bölünme gerekçelerimizin ,
Hangisi ileriye doğru?
Hangisi halktan yana ?
Hangisi pozitif bilimlerin onaylayacağı cinsten ?

Gelin, hayatın her alanında özgürlük başta olmak üzere her şeyi bir ve beraber olmaya davet edelim. Sadece davetle kalmayalım bunun için fiilen çalışalım.

Yarın yanağından gayrısını bir görelim ,beraber görelim ..Elbette mutlak eşitçilik biçiminde değil. Her kimi ve neleri bir araya getirebilirsek ne kadar  getirebilirsek O kadar çoğalırız , güzelleşir mutlu oluruz.

Her bireyin bu birliktelik içinde ki varlığı çok daha saygıdeğer olacaktır. Esasen daha sağlıklı, daha özgür ve daha mutlu  yaşamak , hayatın her alanında olabildiğince dayanışmadan paylaşmadan geçer.

Atatürk  o günün koşullarında bunu hatırı sayılır oranda başardı ama daha fazlasına ömrü vefa etmedi ya da başka bir şey oldu , bilemiyorum. Ama onun aklına düşen Osmanlı Atatürkçü bölünmesini  yapmak değil.

 

Her sosyal gerçeklik tarihin içindeki rolünü oynar ama tarihin yapımına müdahale edeceksek onu insanlık adına ,halk adına, emekçiler adına  daha  verimli, daha özgürlükçü ve barışçı bir kulvara taşımalıyız.. Bunun biricik yolu üretken pozitif  halkçı ve anti emperyalist birlikteliklerden geçer.

Ahmet ATILMIŞ |20.11.2022