Ali Arpat; Ceza işleme neden koyulmuyor?
Haber Kategorisi: Eğitim

Ali Arpat; Ceza işleme neden koyulmuyor?

Eğitim İş Gaziantep şube olarak, müdür yardımcısı bir üyemizin yaşadığı üzücü ve eğitim camiası için içler acısı bir durumu paylaşmak ve çözüm üretmek, müdahale etmek zorunluluğu doğmuştur.

Eğitim İş Gaziantep şube başkanı Ali Arpat  baskıya maruz kalan müdür yardımcısı üyeleri için basın açılamasında bulundu. yapılan açıklama şu şekilde ; 

Eğitim İş Gaziantep şube olarak, müdür yardımcısı bir üyemizin yaşadığı üzücü ve eğitim camiası için içler acısı bir durumu paylaşmak ve çözüm üretmek, müdahale etmek zorunluluğu doğmuştur.

Bahsi geçen olay şöyle olmuştur. Gaziantep'te bir imam hatip ortaokulunda müdür yardımcısı üyemiz okul müdürü tarafından uzun süredir sistematik olarak baskıya uğramakta  mobbing söz konusu olmaktadır. Üyemiz okul müdürünün, yaptığı birtakım usulsüz işler olduğunu ve kendisinin  her seferinde ona karşı çıktığını, defalarca  tarafından, öğretmenler ve veliler tarafından şikayet edildiğini ama hiçbirinde bir  sonuç çıkmadığını belirtmiştir. Nedir bu usulsüz işler; hafta sonu dyk görevi olmasına rağmen  MTSK ve ÖSYM görevi alması. DYK görevinde sınıfındaki öğrencileri başka sınıflara bölüştürerek okuldan ayrılması. Üstelik kurs yönetici kendisi olmasına rağmen. Okula gelmediği halde DYK ücreti yazılmasını istemesi Yazılmazsa  psikolojik şiddet uygulaması. Seni okulumda istemiyorum, kendine başka bir okul bul, gibi sözle kullanması, Okula piktes kapsamında gelen temizlik malzemeleri kayıp oması (Hizmetliler bir arabaya yükleyin dedi müdür. Biz de yükledik diyorlar. İfadesini kullanması) Okula kayıt için Suriyeli velilerden 1000TL elden aldığı ididası olması, paralar okul aile birliği hesabına yatırılmamış olması, (Suriyeli tercümanlar ve öğrenci velileri şahit) Kadın din kültürü öğretmenlerinin okulda çalışmasını istememesi Çünkü özel durumları Kur'an okutmaya müsait değildir, diye açıklma yapması (Kadın din kültürü öğretmenleri yanına çağırarak regl günlerinizi bana söyleyin demesi.) İŞKUR personeli kadına, haftanın bir ya da iki günü sürekli izin vermesi. üyemizin böyle bir imtiyaz verme yetkiniz yok, demesine  rağmen. Çalışan Kadını müdür yardımcısı odasına çağırarak "Senden rapor isteyen adam erkekse benden istesin. Okul müdürü benim, ben istediğim zaman sana izin veririm." Dediği iddiaları mevcut.  Okula her gün 11.00 gibi gelmesi ve haber vermeden 13.00 gibi okuldan çıkması Yazın toplamda en fazla on beş gün gelmesi, Aday öğretmenleri yanına çağırarak okulda kim ne konuşuyorsa bana söyleyeceksiniz yoksa size düşük not veririm demesi, Başka öğretmene x kişisiyle konuştuğunu görürsem senin için iyi olmaz. Fetö üniversitesinde yüksek lisans yapmışsın demesi, Sessiz öğretmenleri yanına çağırıp. Müdür yardımcısı odasında kim ne konuşuyor bana söyle yoksa sana DYK görevi vermem demesi, İki idareci arasında  ama iş birliğine yanaşmaması, Okul aile birliği bende geri kalanlar sende şeklinde ifadeleri, Okul aile birliği hesabı şeffaf olmaması,  Okul aile birliği gelir gider hesap defteri tutulmaması, Temizlik malzemeleri alımı için teklif mektupları alınması üzerine İhale komisyonu malzemeleri teslim alınmasına rağmen sonradan ilgili firmaya malzemeler iade edilerek paralar elden alınması vb.

Ayrıca üyemizin iddiası odur ki, okul müdürünün  üyesi olduğu sendika bir şekilde muhakkikler üzerinde baskı oluşturarak muhakkiklerin ceza vermesini engellemiştir. Hatta iddiadan öte bu durumu  muhakkikler samimi bir şekilde ifade etmişlerdir. 

Bahsi geçen müdür üyemizi kendisini  darp ettiği küfür ettiği özel hayatında alkol içtiği iddiaları ile  İmam Hatip'e uygun değildir şeklinde soruşturma açmıştır.  Sonucunda müdür yardımcısı başka okula kendisi de öğretmen olarak başka okula gönderilme kararı çıkmıştır. Fakat ne hikmettir ki karar mem de bekletilmekte ve uygulamaya koyulmamaktadır. Hatta soruşturmayı yürüten  başka bir rapor yazmaları; Soruyoruz neden bu karara uygulamaya koyulmamakta ve neden bu kadar usulsüzlük iddiası MEM de dikkate alınmamamaktadır?Aslında cevap verilmiş, bizler inanmak istememekle beraber adı geçen müdürün çevresi ve tanıdıkları dolayısıyla cezanın uygulamaya koyulmadığı ve bekletildiği dile getirilmiştir.

Eğitim İş sendikası olarak soruyoruz? Ceza işleme neden koyulmuyor? ne bekleniyor? Bu kadar usulsüzlük yapılan bir ortamda eğitimin işleyişinin düzgünlüğü nasıl sağlanabilir? Hemen Milli Eğitimi sorunu çözmek üzere göreve davet ediyoruz.