Ahmet ATILMIŞ

Ahmet ATILMIŞ

Çalışmak ama severek,
Başarmak ama başkalarını ezerek değil,
Eğlenmek ama kimseyi rahatsız etmeden.
Herşey insan sağlığı ve onuru için ...

Kapitalizm

Hayatım boyunca en az anladığım konu futbol konusudur, o nedenle yine de futbola dair yazmayacağım.

Hayatım boyunca en az anladığım konu futbol konusudur, o nedenle yine de futbola dair yazmayacağım. Futbolcuyu da yazmayacağım ama son günlerde futbolcular üzerinden açılan bir konu var. FAİZ. Faiz eyleminin gerçekleşmesi için bir para veren birde para ihtiyacı olan vardır ama bu iş zamanla boyutlanmış araya birde TEFECİLER   girmiştir...
Bunlar nemi yapar?
Para ihtiyacı olanla parasını faize vermek isteyenleri buluşturup her ikisinden de komisyon alanlardır. Bu kavramlar kapitalist sistemde o kadar normaldir ki bankalar kurulmuştur bu işler için. Adına da mudiden para toplamak, iş veren dünyasına kredi kullandırmak denilmektedir...

Devlet de bu işlerden vergi almaktadır. Son futbol ünlülerinin üzerinden koparılan fırtınanın asıl amacı nedir bilemedim ama konu bu faiz olayında futbolcuların vergi kaçırmış olması. Elbette vergi kaçırmak suçtur. "Elbette vergilendirilmiş kazanç kutsaldır ".
(İstersen faizden kazan fark etmiyormuş)

Kimileri ahlaki açıdan eleştiriyor ama onlar önce bankacılık sistemine bakmalı.

Bir iki tanesi siyaseten eleştiriliyor, bunlar güya hacı olmuş, AKP’ ye yakınmış. Bu durum çürümenin daha bir farklı boyutu elbette. Lakin sistem bu işleri çok normal kabul ettiği için gördüğünüz gibi yürüyor.

Bu ülke son yirmi küsur yıldır faizin, haramların en büyüğü olduğunu söyleyen, İslamiyet'e toz kondurmayan bir iktidar ve onun destekleyenler tarafından yönetiliyor.

İslamiyet ve kapitalizm bu kadar iç içe geçebilir mi? Geçmiş!

Faiz böyle bir iktidarda bu kadar boyutlanır mı? Boyutlanmış!

Benim dikkat çekmek istediğim şey kapitalist sistem!
Bu sistemi değiştirmeden Komünist de olsan, şeriatçı da olsan. Irkçı-milliyetçi de olsan fark etmez. Sistemin kölesi olmaya mahkumsun.

Bu sistem; Dilanlardan da, Ardalardan, melez oğullarından da
Sülün Osmanlardan da, çiftlik bankacılardan da, kripto paracılardan da ,
Engin civanlardan da vs. vs. çok fazla üretir.

Kapitalist sistemi bir sorgula bak neler görürsün.

Üstelik bizdeki kapitalizm çarpık kapitalizm yani Almanya’da ki, Fransa’da ki, İngiltere'de ki gibi değil, onların su katılmış, sulandırılmış hali.

Yani oralarda bu işler daha çok uluslararası boyutlarda oluyor.

 

Ahmet ATILMIŞ | 30.11.2023