Ahmet ATILMIŞ

Ahmet ATILMIŞ

Çalışmak ama severek,
Başarmak ama başkalarını ezerek değil,
Eğlenmek ama kimseyi rahatsız etmeden.
Herşey insan sağlığı ve onuru için ...

KIYASLAMA - ARAŞTIRMA

Bir toplumu bir ülkeyi gözlemlerken..Araştırırken nelere dikkat edersiniz? Bir ülkenin halkı Yeterince sağlıklı mı? Özgür mü? Yeterince mutlu mu? ileri mi ? Refah düzeyi yuksek mi ? Yoksa hastaane kapıları dolup taşıyor...

Bir toplumu bir ülkeyi gözlemlerken.. Araştırırken nelere dikkat edersiniz? Bir ülkenin halkı Yeterince sağlıklı mı?   Özgür mü? Yeterince  mutlu mu?  ileri mi ?  Refah düzeyi  yuksek mi  ?  Yoksa  hastaane  kapıları  dolup taşıyor... Yoksulluğu  boğaz boyuna ulaşmış , eğitimi gerilere düşmüş ,umudu hırpalanmış, yarınlarını görmeyen Bir  hale mi gelmiştir  vs  ? 

Bu sorunun yanıtını  o ülkedeki  sosyo ekonomik yapı verir . O ülkedeki üretim ilişkileri verebilir ..

Ülkeyi yönetenler  gücü elinde bulunduranlardır.. Devlet aygıtını  kontrol edenlerdir..

Orada uyuşturucu ,hırsızlık ,fuhuş  yaygınlaşiyorsa. Orada azgın sömürü .

Kumpas ,tezgah varsa , o güç engelleyecektir..engellenmelidir ..

Orada eğitim geriye düşmüşse,  o  güc çaresini bulacaktır ..bulmalıdır. 

Orada halkın kahir ekseriyeti yoksullaşmişsa ,o güç gücünü  yoksuldan yana kullanmıyor demektir..

O güç, her konuda toplumdaki bir kesime , "yürü ya kulum " der ayrıcalıklı davranırsa , çoğunluğu görmezden geliyorsa. Hatta  hak arayışlarını  bastırıyorsa.  Orada kötü şeyler olur... Acı şeyler olur.. oluyorda ..

Yani orada kadınlar öldürülür . İntiharlar yaygınlaşır .. Cinnet geçirilir . Trafik kazaları artar. Ahlaki çöküşün dibi yaşanır...Mafya türer..Din  sömürüsü katmerledir . Herkes bir yol tutturur,  bir alttakini ezmek için .. Sonra topluma acıları hafiflesin diye, arabesk müzik dinletilir.. Mafya dizileri izletilir.. Aşkla, meşkle ..Kadın programlarıyla, yemek programlarıyla uyutulmaya çalışılır..

Sonra bazıları " bu suç erkeklerin" der.. Bazıları kadınlara atar çamuru..Bazılarının kaderimiz demesi sağlanır. Bazılarımız için ırkımıza yapılan saldırı diye   yutturulur..Bizim gibi ülkelerde emperyalistler ve onlarla iş tutanlar memnundur bu gidişattan..Bankalar yüzde 400  kar eder bir yılda..Holdingler büyür..Kafası karışık, ya da satılmış  aydınlar bu sistemi elestiriyormuş gibi yapar.. Altta kalanın canı çıkmaya devam eder ..Taaki alttakiler bu durumu kabul etmiyoruz, deme gücünü gösterince ye kadar...

Ahmet ATILMIŞ | 25.08.2022