Ahmet ATILMIŞ

Ahmet ATILMIŞ

Çalışmak ama severek,
Başarmak ama başkalarını ezerek değil,
Eğlenmek ama kimseyi rahatsız etmeden.
Herşey insan sağlığı ve onuru için ...

ARKADAŞ VE SİYASET SEÇİMİ

Dün bir arkadaşımdan öğrendim, o da sosyal medyadaki bir videoda izlemiş diyor ki ; " Yanındaki arkadaşlarını gözden geçir, oğlum ya da kızım şu arkadaşıma benzese ne iyi olur dediğin kişiyle yola devam et. Oğlum ya da kızım şu arkadaşa benzememeli dediğin kişiyle yollarını ayır…"

Dün bir arkadaşımdan öğrendim,  o da sosyal medyadaki  bir videoda  izlemiş  diyor ki ;
" Yanındaki arkadaşlarını gözden geçir, oğlum ya da kızım şu arkadaşıma benzese ne iyi olur  dediğin kişiyle yola devam et. Oğlum ya da kızım  şu arkadaşa benzememeli dediğin kişiyle yollarını ayır…"
Bu nasıl bir tespit, üzerinde çok düşünmedim ama ilgimi çekti . En azından bir ölçü, bir kriter. Sonra dedim ki  insanlar hangi siyasi partiyle yola devam edersek daha doğru olur sorusuna  karar verirken  hangi ölçüyü , hangi kriteri kullanıyor..?

Elbette siyaset esasen sınıfsal çıkarların korunması ve geliştirilmesidir. Sınıfsal çıkarlar sosyal, ulusal, kültürel ,askeri çıkarları da kapsar ancak  bunu geniş halk yığınları bilince çıkarma ve örgütleme konusunda henüz çok geri ,çok dağınık, çok cılız..

O nedenle halkın ekonomik demokratik hakları yok denecek kadar azaldı.

Arkadaş seçer gibi, siyasi parti seçerken kriterlerimizin,  ölçümüzün ne olması  yada ölçülerimiz uymadığında yollarımızı ayırma refleksimizin  ne kadar gelişmiş olduğu neredeyse kaderimizi belirliyor.

Bu yazıyı yazarken Ukrayna’da ABD ve müttefikleriyle Rusya ve müttefikleri savaş halindeydi ve biz çok çok uzağında değildik bu yaşananların .

Ahmet ATILMIŞ | 18.10.2022