Dicle ATILMIŞ

Dicle ATILMIŞ

Dicle Atılmış

Daha Söyleyecek Çok Söz Var

Bu bayram sevinçle gelmedi. Deprem bölgelerinde, kayıplarının ilk bayramında çoğu ailesiz kalmış yüreği buruk insanlarımız var.

Daha Söyleyecek Çok Söz Var

Bu bayram sevinçle gelmedi. Deprem bölgelerinde, kayıplarının ilk bayramında çoğu ailesiz kalmış yüreği buruk insanlarımız var. Yaşadığımız felaket bize bu kadar çabuk kayıplar yaşayacağımızı öğretti öğretmesine ama, hala nasıl oluyor da anlaşamıyoruz, kibirleniyoruz hatta kalp kırıyoruz. Gelin sevdiklerinize kıymet vermekten yana olun. Eş, dost, kayınvalide, torun, amca, teyze her kimse onlar, bu bayram uzak durduğunuz, düne atıf yaptığınız, ceviz kabuğunu doldurmayan sorunlarla ailenizi incitmeyin, beraberliğinize gölge düşürmeyin. Unutmayın ki hayat yarın olmayabilir.

Geçtiğimiz günlerde 1.sıra milletvekillerimizden biri ile radyo programı gerçekleştirdik, belki tanışmış olmasaydım samimiyetini fark edemeyecek olurdum. Yayın öncesi ve esnasında oldukça kendi gibi olması güven hissi uyandırdı. Ne doğru ki dinleyicilerimizden biri, vekillerimizi adaylık pozisyonuna da biz getirmeliyiz, parti değil, dedi. Bir yandan doğru bir aday seçimi yapıldığını düşünmekte, bir yandan ‘’ acaba aday adayları içinde daha çok güven hissi yaratan biri olabilir miydi?’’ sorusu ile baş başa kaldım. Fakat liyakatin eğitimle doğrudan alakalı olduğunu biliyorum. Dolayısıyla git gide yok olan eğitim sisteminin gençlerimizi ne derece etkilediğini biliyorum. Aşılamamış problemlerimizin salt eğitimde değil, birçok alanda bizi geriletmiş olması, siyasi seçimlerimizi de futbol taraftarlığındaki gibi bir hale çevirmiş durumda.  Bilmeliyiz ki, devlet yönetmek ciddi bir organizasyondur ve futbol maçına benzemez. Özellikle siyasi arenanın kızıştığı şu günlerde vatandaştan beklentim, ideolojisi gereği bir taraf olduğu partilerde yanlışa yanlış demesi, aksi halde şu kısa hayatımızda yine yanlışlar yaparız.

Sonra bayram geldi

Depremin, karın, buzun yağmurun, fırtınanın

 

Ve binlerce, binlerce ölümün üstüne.

Kaybetmiştik eşimizi dostumuzu

 Kayıptı çocuklarımız

 Üstüne bayram geldi.

Çoğumuzun ayağı, kolu yoktu.

Evimiz yoktu artık,

İşimiz, iş yerimiz 

Koyunumuz, keçimiz, ineğimiz yoktu.

Traktörler de göçük altında

Yemlerimiz de tohumlarımız da sevincimiz de ...

Üstüne bayram geldi.

Hortumun. Fırtınanın, dolunun...

Yeniden ölmelerin ve yeniden ağır acıların ...

Suçluları bilmek yetmiyor

Üstümüze, üstümüze geliyor çığlıklar

Çadırdayız.

Anla iste.

Üstüne bayram gelmiş,

Yokluklarımızın

Ne diyeyim

Ne diyeyim

Bayram bayramsa gerçekten

Hoş gelmiş

Ahmet ATILMIŞ