Dicle ATILMIŞ

Dicle ATILMIŞ

Dicle Atılmış

Kastır-o Fest

Kültüre sanata en ihtiyaç duyan illerden biriyiz. Kültür yolu festivali kapsamında yapılan Gastrofest festivalimiz başladı. Konserler, tiyatrolar, paneller, gastronomi etkinlikleri, stand-up showları ve yarışmalarla dolu dolu bir hafta olacak.

Kültüre sanata en ihtiyaç duyan illerden biriyiz. Kültür yolu festivali kapsamında yapılan Gastrofest festivalimiz başladı. Konserler, tiyatrolar, paneller, gastronomi etkinlikleri, stand-up showları ve yarışmalarla dolu dolu bir hafta olacak. Bu önemli faaliyeti sevinerek karşılarken, maalesef, olabilecek rant meselelerini göz ardı edemiyoruz. Elli farklı şirketin çeşitli bölümlerini üstlendiği organizasyonun, kim veya kimler olduğu konusunu, bu işleri yapan kimselerden duyuyoruz. İşle alakası olmayan kişilerin bu festival içinde yer almaları ve sektör içinde olan etkinlik firmalarının böylesi büyük festivallerde, etkinlik bütçesinden beşinci kişi konumunda iş almaları, arada ne kadar çok aracının nemalandığını gösteriyor . Şaşırtıcı olan yerel gazetelere yapılan lansman ve bilboard çalışmalarının festivalden çok kısa süre önce yapıldığı, sosyal medya reklamlarının bile sadece iki gün önce muhtemelen yüksek bütçeli şekilde verildiği, ancak nedense bu duyuruların yapılmasında radyoların göz ardı edildiğiydi. Yine de bu enteresan gelir dağılımı olan festivalimizin , vatandaşa iyi gelmesi temennimiz. Sürekli ve her daim olması isteğimiz.

Festival bölge turizmi açısından canlansın ve belki de yakın zamanda atlatmaya çalıştığımız deprem travmasından kurtulmamız için iyileştirici görünüyor. Sanatın ve kültürün iyileştirici etkisi ile yaralar sarılmaya çalışılıyor. Fakat maalesef ki sanata ve kültüre doyurulmak ,yakıcı enflasyon nedeniyle aç bırakılan çoğunluğu doyurmayacak. Deprem bölgesinde çoğu sıkıntı yaşayan kimselerin kayıplarını , evlerini geri getirmeyecek. Yakın zamanda yayına konuk ettiğim, depremden sonra ekonomik olarak zorluk çeken üniversite öğrencisi Gülcanın okul parasını yatırmadığı gibi...

Keyifleri yerinde olanlar, ücretli de olsa ücretsiz de olsa eğlenmeye gidiyordu, yine gider. Festivale gelen ünlü isimler, işini festival de olsa turne de olsa yapıyor parasını kazanıyordu, yine kazanır. Eğitimsiz kalmış çoğunluğumuz, ücretsiz de olsa parayla da olsa işin yemek kısmıyla ilgileniyor,örneğin tiyatroya gitmiyordu, yine gitmeyecek. Kültür ve sanattan anladığı parktaki kalabalıkla sosyalleşmek olacak. Eksikleri olduğunu anlatabilecek entellektüel kesimimiz etnik müzik, jazz, opera vb. ister miydi bilemiyorum.Azınlık olsalarda onlarında beklentilerini tahmin etmeye çalışalım. Ama bilelim ki bir kesime olanlar oluyor. Tüm bu güzelliklerden ücretsiz bile olsa faydalanamayacak kesim olan, çünkü yol parasına kadar hesap etmesi gerek olan yoksul kesime olanlar oluyor.

Yok Öyle Umutları Yitirip Karanlıkta Savrulmak.

Unutma Aynı Gökyüzü Altında Bir Direniştir Yaşamak