Yunanistan'da da çoğunluk sağlanamadı!
Haber Kategorisi: Dünya

Yunanistan'da da çoğunluk sağlanamadı!

Dün gerçekleştirilen seçimlerde eski parlamentoda başkan Miçotakis  liderliğinde Yeni Demokrasi partisi 40.88 oy oranı ile önde götürdü lakin 151 sandalyeyi alamadığı için seçimlerin tekrarı haziran ayına kaldı.

Sandıkların yüzde 88'inin açıldığında Yunanistan'da için, Halkın seçimleri çok fazla katılım sergilemediği komşu Yunanistan'nda geçmiş seçime göre %10 oranında daha düşük bir şekilde seçmenlerin sandığa gittiği, açılan sandıklarınsa Başbakan Kiriakos Miçotakis'in liderliğindeki Yeni Demokrasi (YD) yüzde 40,88 oy oranı ile seçimleri önde götürüyor. İkinci partiden alınan yüzde 20'nin üzerindeki oy farkına rağmen YD yeni seçim sistemine göre 300 sandalyeli mecliste tek başına hükûmeti kuracak sandalye sayısına ulaşamadı.

Meclise giren partilerin elde ettiği oy oranları ve sandalye sayısı şöyle: 

YD: Yüzde 40.88 ve 145 sandalye

SYRİZA: Yüzde 20,07 ve 86 sandalye

PASOK: Yüzde 11,61 ve 41 sandalye

KKE: Yüzde 7,17 ve 22 sandalye

HELEN ÇÖZÜMÜ: Yüzde 4,46 ve 16 sandalye.

Parti başkanlarından ilk gelen açıklamada 'Miçotakis, YD'nin yeni seçim sonucu ile Avrupa'nın en büyük merkez sağ partisi konumuna geldiğini' söyledi. Miçotakis Haziran'da yeni seçim sistemininde devreye girmesiyle iktidara gelmesi bekleniyor.

Ana muhalefet partisi SYRİZA ise seçimlerde büyük bir yenilgi yaşadı. Parti lideri Çipras, önümüzdeki günlerde mağlubiyetin parti içerisinde yeniden görüşülecek.

 

Haber- Zeynep Dilek OK