Soğan fiyatı tarlada 4 liraya geriledi
Haber Kategorisi: Ekonomi

Soğan fiyatı tarlada 4 liraya geriledi

Hatay'ın Amik Ovası, Türkiye'nin en önemli tarım merkezlerinden biri olarak bilinir. Turfanda soğan hasadının sonuna gelindiği bu bölgede, sıcak havaya aldırmayan işçiler tarafından soğan sökümü gerçekleştirildi. Tarlada satılan soğanın fiyatı 4 ile 6 lira arasında değişiyor.

Bir süre önce yüksek fiyatlarıyla gündemde olan kuru soğan, hasat döneminin başlamasıyla birlikte hızla değer kaybetti. Amik Ovası gibi verimli arazilere sahip olan Hatay'da da soğan hasadı tamamlanma aşamasına geldi. Mevsimlik tarım işçileri, erken saatlerde tarlaya girerek soğanları söküyor. Hasat edilen ürünler 4-5 TL gibi bir fiyatla satılarak kamyonlara yüklenip ülkenin dört bir yanındaki haller ve diğer bölgelere gönderiliyor. Ekim fazlalığı ve yüksek verim sonucunda piyasada soğan fiyatının dengelendiği bildiriliyor. Soğan hasadı ve binlerce soğan çuvalı dronlarla da görüntülendi.

Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necmettin Zaroğlu, Adana, Hatay, Gaziantep gibi yerlerde soğan hasadının başlamasıyla birlikte fiyatın hızla düştüğünü ifade etti. Aynı zamanda soğan üreticisi olan Zaroğlu, ihracatın yasaklanmasının tüketiciyi korumayı amaçladığını ve devletin aldığı bu kararı desteklediklerini belirtti. Planlı ve programlı bir şekilde ekim yapmanın önemli olduğunu vurgulayan Zaroğlu, üreticiye destek olunması için soğan ihracatının açılmasını talep etti.

Zaroğlu, "Şu anda soğanın tarladaki fiyatı 4 ile 6 lira arasında değişiyor. Daha önce 15 ile 17 lira gibi yüksek fiyatlara satılıyordu, ancak son zamanlarda bölgedeki ürünün artması ve verimin yüksek olması piyasayı etkiledi. Tek çaremiz ihracatın açılması ve ürünlerin dış pazara yönlendirilmesidir. Bizim bölgede yetişen beyaz soğan, tatlı soğan olarak restoranlarda kullanılıyor. Türkiye'de en erken yetişen bölgelerden birinde bu ürünümüz bulunuyor" şeklinde konuştu.