• 0 342 230 85 91 -Whatsapp
Post

İndirim hayal mi?

Çiftçinin sattığı ürünlerin ilk el satış fiyatlarındaki değişim olan Tarım-ÜFE rekor seviyeye çıktı. Tarım Kredi Marketleri’nde indirim talimatı işe yaramadı. Tarım Yazarı Yıldırım, “Bu ürünler markette yetişmiyor ki markette düşsün” dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan yeni bir talimatla marketlerdeki fiyatların indirileceğini söyledi ancak talimat rafa yansımadı. Ekonomik krizi can alıcı biçimde derinleşirken, iktidar yine fiyat artışlarının önüne rafta engel koymaya kalktı.

 

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi’nin (Tarım-ÜFE) ise enflasyonla mücadelenin tarladan başlaması gerektiğini bir kez daha gösterdi.

Tarım-ÜFE, temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 5, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 157,89 oranında arttı.

 

Çiftçinin sattığı ürünlerin ilk el satış fiyatlarındaki değişimleri izlemek amacıyla hesaplanan Tarım-ÜFE mayıs ayında yüzde 154,97 artışla rekor kırmış, haziran ayında ise yıllık yüzde 148,9’a gerilemişti.

Ancak endeksin, temmuz itibarıyla yıllık bazda ulaştığı seviye ile rekor tazelenmiş oldu. Bu yeni rekorun tüketici enflasyonuna yine yükseliş olarak yansıması bekleniyor. Sektörlerde bir önceki aya göre, ormancılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde yüzde 2,66 azalış, tarım ve avcılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde yüzde 4,78 artış ve balık ve diğer balıkçılık ürünlerinde yüzde 25,09 artış gerçekleşti.

 

Yıllık fiyat artışlarının yüksek olduğu alt gruplar ise sırasıyla, yüzde 256,06 ile lifli bitkiler ve yüzde 201,62 ile tahıllar (pirinç hariç), baklagiller ve yağlı tohumlar oldu. Endekste kapsanan 87 maddeden 17’sinin ortalama fiyatında azalış, 62’sinin fiyatında ise artış görüldü.

FİYATLAR TALİMATLA DÜŞMEZ

 

Tarım ürünleri üretici fiyat endeksi tablosuna bakarak birçok sonuç çıkarılabileceğini söyleyen Tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım, “Tarladan sofraya olan süreç bütün olarak ele alınmalı” dedi.

Daha önce fiyatları düşürmek için atılan adımları hatırlatan Yıldırım, “Gıda yasası, hal tedbirleri, tanzim satış, KDV indirim, ithalatın serbest bırakılması gibi önlemlerin de içinde bulunduğu 16-17 önlem alındı. Fakat bunlar başlı başına yani ayrı konular olarak ele alındı. Tedbirler işe yaramadı” ifadelerini kullandı. Üreticiye bu yıl verilecek desteklerin hâlâ açıklanmadığına vurgu yapan Yıldırım, “Üretici girdiler sebebiyle üretirken pahalıya üretiyor, tüketici pahalıya alıyor. Herkes kaybediyor. Tarım politikasında çok yanlışlık var. Tarımda üreticiye gereken imkânlar sağlanmalı” dedi. Yıldırım ayrıca ek bir zincir marketin 10 bin tane şubesi bulunduğunu ve Tarım Kredi Marketlerinde fiyat düşse bile bunun pazarı etkileyecek güce sahip olmadığına dikkat çekti. “Bu ürünler markette yetişmiyor ki markette düşsün” diyen Yıldırım, başta fiyatları artıracak her türlü uygulamayı yaptıktan sonra tarımsal üretimde girdi maliyetlerini, taşımacılık maliyetlerini düşürmedikçe fiyatların düşmesinin imkânsız olduğunu belirtti.

BirGün

Bunları Da Okuyabilirsiniz

6 Ekim de Dolar ve Euro Kaç TL Oldu

6 Ekim de Dolar ve Euro Kaç TL Oldu ,05/10/2022

6 Ekim 2022 Perşembe güncel Euro ve dolar alış satış fiyatı NE KADAR?

Detay...
2022 Nobel Kimya Ödülü’nün sahipleri belli oldu

2022 Nobel Kimya Ödülü’nün sahipleri belli oldu ,05/10/2022

2022 Nobel Kimya Ödülü'nü Carolyn R. Bertozzi, Morten P. Meldal ve Karl Barry Sharpless kazandı.

Detay...
Dövizde Son Durum

Dövizde Son Durum ,04/10/2022

Dolar, 5 Ekim 2022 sabahında 18,55 lira bandının üzerinde yer alıyor.

Detay...