Ali Arpat ; Türkiye şeyhler, dervişler, müritler ülkesi olmayacak'
Haber Kategorisi: Asayiş

Ali Arpat ; Türkiye şeyhler, dervişler, müritler ülkesi olmayacak'

Eğitim İş Sendikası Gaziantep Şube Başkanı Ali Arpat, Şevki Yılmaz’ın Atatürk’ü hedef alan sözlerine tepki gösterdi

Türkiye Cumhuriyetinin ilelebet laik kalacağını kaydeden Arpat, “Atamızın dediği gibi “Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler memleketi olamaz”, olmayacak. Eğitim-İş olarak Atatürk’e dil uzatma hadsizliğini gösteren şahısla ilgili tüm illerde örgütlü olarak tepki göstereceğimizi, şahıs hakkında suç duyurusunda bulunacağımızı, konunun peşini asla bırakmayacağımızı ilan ediyoruz” dedi.

Hukukun üstünlüğünden ‘üstünlerin’ hukukuna geçildi

Arpat, “Cumhuriyet’in taşıyıcı kolonları arasında AKP iktidarının en çok tahrip ettiği adaletin artık ne kadar çarpık işlediği ve hukukun üstünlüğünden ‘üstünlerin’ hukukuna nasıl geçildiği son gelişmelerle birlikte iyice ayyuka çıktı.

Mesleği gereği her gün adliyede olan, yani ifadeye çağrılsa dakikalar içinde ifade vereceği kesin olan bir avukat, “şeriat’a küfrettiği için evi aranarak, onlarca polis eşliğinde gözaltına alınırken; bu ülkenin kurucusuna adice hakaret edenler için ise yaprak kımıldamıyor” eleştirisinde bulundu.

Şeriata hakaret diye bir suç var mıdır?

“Şeriata hakaret diye bir suç var mıdır?” sorusunu soran Arpat, “Şeriata hakaret edildiğinde halkın bir kısmını aşağılama suçlaması hangi hakla yöneltilmektedir? Halkın şeriat istediği hezeyanının dayanağı nedir? Bu ülkenin kurucusunun hatırasını densizlerden korumak için bir kanun varken, daha önce de milletin egemenliğinin sembolü olan TBMM’ye hakaret etmiş küfürbaz yobaz Şevki Yılmaz ile ilgili neden harekete geçilmemiştir? Atatürk’ün kurduğu bu devletin görevlisi olan bir şahsın Atatürk’e edilen hakaret ve bedduaları onaylamasına ne hakla sessiz kalınır?” diye sordu.

Şube Başkanı Arpat, “Büyük önder Atatürk’e hakaret edenlerin on yıllardır kamuda bırakın koltuğunu kaybetmek, terfi alması; ülkenin kurucusuna hakaret edenlere dair hiçbir hukuki işlem yapılmaması, ülkede 50 binden fazla insanın öldüğü depremin anmasının bile yapılmasının yasaklandığı günlerde gericilerin ellerinde hilafet bayraklarıyla polis gözetiminde miting düzenlemesi, iktidarı eleştirmek bile ‘terörist’ ilan edilmeye yetiyorken anayasal düzeni kaldırmak anlamına gelen şeriatın rahatça ve hemen her mecrada propagandasının yapılması iktidardan alınan güçle gerçekleştirilmiş rezaletler” açıklamasını yaptı.

Her fırsatta gözdağı vermeye çalışıyorlar

Türkiye Cumhuriyetinin laik bir ülke olduğunu halkın ise atasının en büyük hediyesi ve emaneti olan bu Cumhuriyet’e sonuna kadar, asla pes etmeden sahip çıkacağını kaydeden Arpat, “Yakın geçmişte ülkenin kurucularına “İki ayyaş” deyip sonra oyları azalınca Atatürk’ü anmaya başlayacak kadar takiyyeci zihniyet, şimdilerde kendi söyleyemediğini söyleyen gericileri cezasızlıkla teşvik etmekte, bu gerici fırtınaya karşı dik duran ilerici kamuoyuna ise bulduğu her fırsatta gözdağı vermeye çalışıyor” ifadelerini kullandı.