Ali Arpat ; 'Türkiye şeyhler, dervişler, müritler ülkesi olmayacak'
Haber Kategorisi: Eğitim

Ali Arpat ; 'Türkiye şeyhler, dervişler, müritler ülkesi olmayacak'

Eğitim İş Sendikası Gaziantep Şube Başkanı Ali Arpat, geçtiğimiz günlerde bir düğiünde Şevki Yılmaz’ın Atatürk’ü hedef alan sözlerine tepki gösterdi.

Eğitim-İş Sendikası Başkanı Arpat, Türkiye'nin laik yapısının korunacağını vurgulayarak, Atatürk'ün "Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler memleketi olamaz" sözünü hatırlattı. Sendika olarak Atatürk'e hakaret edenlerle ilgili tepki göstereceklerini ve suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti.

Arpat, adaletin AKP iktidarı tarafından tahrip edildiğini ve "üstünlerin" hukukunun geçerli hale geldiğini ifade etti. Bir avukatın şeriatı eleştirdiği için polis eşliğinde gözaltına alınırken, Atatürk'e hakaret edenlerin cezalandırılmadığına dikkat çekti.

Şeriata hakaret suçunun var olup olmadığını sorgulayan Arpat, Atatürk'e yapılan hakaretlerin neden cezasız kaldığını ve TBMM'ye hakaret edenlerin niçin işlem görmediğini sordu. Atatürk'e hakaret edenlerin kamuda terfi almasına rağmen eleştiri yapanların "terörist" ilan edildiği bir ortamda, şeriatın propaganda edilmesinin kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Arpat, Türkiye Cumhuriyeti'nin laik yapısına sahip çıkılacağını ve gerici fırtınalara karşı durulacağını belirtti.