Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet viral bir salgın gibi yayılıyor!
Haber Kategorisi: Asayiş

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet viral bir salgın gibi yayılıyor!

Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) 2022 Yılı Sağlıkta Şiddet Raporunu yayımlandı. Rapora göre geçen yıl sağlık çalışanlarına yönelik 249 şiddet olayı yaşanırken, 422 sağlık çalışanı ise şiddete maruz kaldı

Türkiye olduğu gibi Gaziantep’te de sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin arttığına dikkat çeken Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası Gaziantep Şubesi Eş Başkanı Serpil Dağdemir, “Şiddet hız kesmeden artarak, viral bir salgın gibi yayılıyor. “Gidiyorlarsa gitsinler” açıklamasından sonra sağlıkta şiddet olaylarının daha da arttığı herkes tarafından fark edilen bir durum. Uygulanan sağlık politikaları zaten sağlıksızlık üretiyorken,  liyakatsiz yöneticilerle yönetsel ve organizasyonel süreçler profesyonel bir şekilde yürütülemeyince kaos hali sağlık emekçilerine şiddet olarak yansıyor” dedi.

Acilen önlem almanız gerekirken izleyici olmanızı kabul edemiyoruz

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya seslenen Dağdemir, Kamuoyunu ve sosyal medyayı çok yakından takip eden bir Bakan olduğunuzu biliyoruz. Biz sağlık emekçilerine son iki hafta içerisinde hasta ya da hasta yakınları tarafından yapılan fiziksel şiddet olaylarından haberdar olduğunuzu ve sağlık emekçilerinin feryatlarını duyduğunuzu, sendikaların taleplerini de izlediğinizi biliyoruz. Fakat Bakan olmanız itibari ile tüm bürokratlarınız, yöneticileriniz ve müfettişlerinizle izlemekten öte harekete geçmeniz ve bu durumun nedenlerini belirleyerek acilen önlem almanız gerekirken izleyici olmanızı kabul edemiyoruz” açıklamasını yaptı.

Tespit bir mübalağa değil maalesef gerçek

Dağdemir, “Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, her ne kadarda her şey yolundaymış gibi açıklama yapsa da artık her bir kurumunuzda çalışan sağlık emekçileri can güvenlikleri olmadıkları için yürekleri ağızlarında savaşa gider gibi aileleri ile helalleşerek iş yerlerine gitmekteler. Bu tespit bir mübalağa değil maalesef gerçek” diye konuştu.

Hep birlikte sorumluluk alarak sorunların çözümüne katkı sunalım

“Kurum yöneticileriniz size cesaret ederek bu gerçeği aktaramıyor olabilirler ama sendika olarak biz bu gerçeği görünür kılmakla yükümlüyüz” diyen Dağdemir, “Bu yükümlülüğümüz gereği artık çığırından çıkan sözel ve fiziksel saldırılardan dolayı olay mahalli haline gelen kurumlarımızı medeni ve gelişmiş ülkelerde olduğu gibi şiddetten arındırılmış kamusal, nitelikli sağlık hizmeti veren kurumlar haline dönüştürelim. Şiddeti yaratan nedenleri ve şiddeti engelleyecek çözüm önerilerimizi yeni bir ölüm olayı daha yaşanmadan sizlerle paylaşmak istiyoruz. Sadece bizlerle de değil, sizden tüm sağlık emek ve meslek örgütleri ile bir araya gelmeye ve bir masa etrafında toplanmaya davet bekliyoruz. Hep birlikte sorumluluk alarak sorunların çözümüne katkı sunalım” ifadelerini kullandı.

 

gaziantepsabah.com