Özgür Özel: 'Saat 21.00'de ışıkları açın, kapatın!'
Haber Kategorisi: Güncel

Özgür Özel: 'Saat 21.00'de ışıkları açın, kapatın!'

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda asgari ücretin 25 bin TL olmasını beklediklerini belirterek halka protesto çağrısında bulundu.Özel, "Bu akşam saat 21.00'de ayağa kalkın! Eğer zam istiyorsanız, evlerinizdeki ışıkları açıp kapatın" dedi.

Konuşmasında Sivas Madımak ve Erzincan Başbağlar olaylarına da değinen Özel, bu olayların ardındaki zihniyetin aynı olduğunu vurguladı. Türkiye'de Alevilerle Sünnilerin, Türklerle Kürtlerin kardeş olduğunu belirten Özel, "Onları birbirine düşürmeye çalışan kim varsa da kalleştir. Tüm Kürtleri, Türkleri, Alevileri ve Sünnileri birlikte selamlıyoruz. Yaşasın halkların kardeşliği, yaşasın Alevilerin Sünnilerin kardeşliği" ifadelerini kullandı.

TÜİK'e Tepki

Özel, TÜİK'in açıkladığı enflasyon rakamlarını eleştirerek dar gelirli vatandaşlara yönelik bir ihanetle karşı karşıya olduklarını söyledi. "TÜİK'in açıkladığı enflasyon rakamı istatistik değil, ekmek, süt, kömür gibi temel ihtiyaçlara göre zam yapılıyor. ENAG’a göre zam verse iki kat zam alacak, TÜİK’e göre yarısı veriliyor. Bu, TÜİK eliyle bu iktidarın herkese yaptığı açık bir haksızlıktır" dedi.

Erken Seçim Mesajı

Özel, CHP iktidarında ekonominin düzeleceğini ve vatandaşların daha iyi bir yaşam standardına kavuşacağını söyledi. "CHP olarak, milleti bugünkü halinden daha kötü duruma düşürecek 4 bin 500 dolarlık yanlış istikametten, Gazi Mustafa Kemal'in gösterdiği, 10 kat daha zengin ve mutlu olacağımız bir istikamete doğru götüreceğiz" dedi. Özel, yapılacak ilk genel seçimlerde CHP'nin iktidar olacağını ve Türkiye'nin zenginleşeceğini ifade etti.

Erdoğan'a 'Uçak' Yanıtı

Özel, Kıbrıs Barış Harekâtı'nın 50. yılı etkinlikleri kapsamında KKTC'ye yapacakları ziyarete ilişkin Erdoğan'a yanıt verdi. "Sayın Erdoğan, A Jet'in, Anadolu Jet'in, Türk Hava Yollarının ya da Türk şirketlerinin filosundaki bütün uçaklar CHP'nin uçağıdır. Kendi uçağımızla gidiyoruz. İhtiyaç olursa zor durumda kalınırsa güçlüklerle kiralanır" dedi.

Özel, KKTC'ye 1974 Kıbrıs gazisiyle gitmek için 1 yıldır çalışma yaptıklarını belirterek, "Buradan 'Erdoğan çağırdı, Özgür Özel reddetti' demek doğru değil. Kıbrıs'ta protokoldeki yerimizi alırız ve makamlara saygı gösteririz. Çok önceden planladığımız şekilde kendi heyetimizle birlikte gideceğiz" dedi.

Özel, CHP'nin Kıbrıs davasına olan bağlılığını vurguladı ve 50 yıldır bu davanın arkasında durduklarını belirtti.