Muhalefet CHP
Haber Kategorisi: Güncel

Muhalefet CHP

CHP de tüzük kurultayı bir yıl sonraya kaldı. Tüzük, bir partinin damarlarında dolaşan kanın nasıl ve nereye akması gerektiğini yönetir. Yani insanı besler ve büyütür, tabi ki partiyi de.

CHP de tüzük kurultayı bir yıl sonraya kaldı. Tüzük, bir partinin damarlarında dolaşan kanın nasıl ve nereye akması gerektiğini yönetir. Yani insanı besler ve büyütür, tabi ki partiyi de. Bu konunun ertelenmesi seçimden önce yapılmaması, parti içindeki aklı başında, tüzüğün ne demek olduğunu bilenler arasında rahatsızlık yaratacaktır.

Ayrıca kürt meselesine net ve tam olarak nasıl baktığını kamuoyuna anlaşılır biçimde ve açıkça anlatmaması her yeri, bütün tarafları güvensiz hale getirecektir.

Parti içi bölünmüşlüğü görmezden gelmesi sorunun çözüldüğü anlamına gelmiyor. Sadece sorunun derinleştiği anlamına geliyor.

Ayrıca seçilecek meclis üyeleri ve başkan adayları gerçekten liyakatli olmazsa yaratacağı komplikasyonlar ağır olur.

AKP ekonomik krizin pençesinde kıvranan halka hiçbir şey vaat etmiyor. Hatta durum giderek daha da ağırlaşacak ama siyaseten o da CHP’den farklı değil. Örgütsel bakımdan CHP ‘ye göre biraz daha organize ve güçlü gözüküyor, iktidar olmanın avantajı çok tabi ki...

Sözün özü CHP ‘nin işi hiç kolay değil. Böylesine halkın, yönetenlerden oldukça rahatsız olduğu bir dönemde, muhalefet alternatif olma konusunda ne ideolojik olarak ne de siyasi ve örgütsel bakımdan yeterli gözükmüyor.

Açık program, açık tüzük ve tabi ki gerçek parti içi demokrasi olmadan,

Özgürlükçü ve bağımsızlıkçı bakış açılarında samimi bir duruş olmadan CHP değil, hiçbir muhalefet kim ya da ne olursa olsun, iktidara hizmet eden bir aparattan öteye geçemez.

Nerede sol?

Sol, Osman Kavala ziyareti midir?

Ya da bir gazeteci ve Demirtaş ziyareti midir?

Bu ülkenin birçok yerinde grevler var. Nerede sol?

Açlık ve sefalet var nerede sol?

İsterim ki CHP halktan yana pratikler içinde olsun.

Ülkemize dair oynanan uluslararası oyunları görsün ve teşhir etsin. Yani Emperyalizme karşı olduğunu pratikte göstersin. Atatürk'ün partisi tam bağımsızlıkçı olmak durumundadır, bunu göstermelidir.

Konu buraya sığmayacak kadar uzun lakin halk muhalefetten somut adımlar bekliyor bilin istedim.

İyi partiden medet ummak konusunda bu kadar ısrarcı olmak duruşunu zedelemiyor mu? diye bir soruyla da bitireyim şimdilik..

 

Ahmet ATILMIŞ | 28.11.2023