Künesler Mezrası Sakinlerinden Ormanlık Alana Yapılacak Konut Projesine Tepki
Haber Kategorisi: Yaşam

Künesler Mezrası Sakinlerinden Ormanlık Alana Yapılacak Konut Projesine Tepki

Gaziantep’in Nurdağı ilçesine bağlı Künesler Mezrası'nda ormanlık alana kalıcı konut yapılmasına karar verilmesi, mezra sakinlerinin tepkisine yol açtı.

6 Şubat depremlerinin ardından çıkarılan torba yasa kapsamında, 270 dönüm nadide Ardıç Ağaçlarından oluşan orman arazisinin 73 konut inşa edilmesi amacıyla imara açılması kararlaştırıldı. Ancak Künesler Mezrası sakinleri, ormanın korunması gerektiğini savunarak kararı yargıya taşıdı.

 Sakinler, ormanı korumak için sonuna kadar mücadele edeceklerini vurguladı. Bir mezra sakini, “Burada bir sürü konut yapıldı, köy evleri yapıldı. Hiçbir yerde orman kesilmedi. Neden burada ısrar ediyorlar bilmiyorum. Gidip baksınlar, Atmalı’da yapıldı, şurada, burada yapıldı. Hepsi boş meralara yapıldı. Hiçbirinde ormanı kesip imara açmadılar. Yazık günah yani. Biz evlatlarımız gibi baktık bunlara. Canımızı, ciğerimizi, nefes aldığımız bu ormanı elimizden alacaklar. O diğer köy de buradan faydalanıyor. Davarları burada yayılıyordu. Yetkililerden bu hatadan dönülmesini rica ediyoruz. Bunu yapacak kişi hafızalarda orman katleden kişi olarak kalacak,” dedi.

Künesler Mezrası sakinleri, ormanın bölge için önemli bir doğal kaynak olduğunu belirterek, yetkililerin bu karardan vazgeçmesini talep ediyor. Ormanın korunması için hukuk mücadelesi başlatan mezra halkı, konutların başka bir alanda yapılmasını istiyor.