Gaziantep’te işsizlik yüzde 20 civarında ve artıyor!
Haber Kategorisi: Ekonomi

Gaziantep’te işsizlik yüzde 20 civarında ve artıyor!

TÜİK hanehalkı işgücü araştırması sonuçlarına göre İşsizlik oranı erkeklerde yüzde 8,2, kadınlarda ise 13,4 olarak tahmin edildi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Hanehalkı İşgücü Araştırması sonuçlarını açıkladı. Buna göre, erkeklerde işsizlik oranı %8,2, kadınlarda ise %13,4 olarak tahmin edildi. 2023 yılının 1. çeyreğinde 15 yaş ve üzeri kişiler arasındaki işsiz sayısı bir önceki çeyreğe göre 62 bin kişi azalarak 3 milyon 483 bin kişiye düşerken, işsizlik oranı da 0,3 puanlık azalışla %9,9 seviyesinde gerçekleşti.

Göçmen , Kentimizde işsizliğin nedenleri olarak ekonomi ve mülteciler gösteriliyor. İstihdam edilenlerin sayısı ise 2023 yılının 1. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre 195 bin kişi artarak 31 milyon 558 bin kişiye yükseldi. 15-24 yaş aralığındaki genç nüfusta işsizlik oranı ise bir önceki çeyreğe göre 0,9 puan artışla %19,9 olarak kaydedildi.

Genel İş Sendikası Gaziantep Şube Başkanı Süleyman Göçmen, Türkiye'de gerçek işsizlik oranının %25 civarında olduğunu ifade etti. Göçmen, "Gaziantep'te işsizlik oranı %20 civarında, ancak bu oranın gün geçtikçe arttığını düşünüyoruz. Bunun nedeni ekonomi ve mülteciler" şeklinde konuştu.

Göçmen, TÜİK tarafından açıklanan rakamların doğru olmadığını belirtti ve enflasyon ile işsizlik arasında çelişkiler olduğunu dile getirdi. İŞKUR'un, "Bir ay içinde kurumumuza gelip başvuru yapmayanları işsiz olarak kabul etmiyorum" dediğini söyledi. Bu nedenle birçok işsiz ve genç vatandaşın İŞKUR'a umut bağlamaktan vazgeçtiğini ifade etti.

Başkan Göçmen, "Enflasyonda vatandaşın cebine, işsizlik çevremize bakıyoruz" diyerek, kentlerindeki durumun ülke genelinden farklı olmadığını söyledi. Birçok esnafın sabah saatlerinden önce dükkanlarını açmadığını çünkü para kazanamadıklarını belirtti. Ekonomideki daralmaların ve sektörlerin küçülmesinin işsizlik rakamlarının artmasına neden olduğunu tespit etti.