Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Gaziantep'te önemli açıklamalar
Haber Kategorisi: Gaziantep

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Gaziantep'te önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 28 Mayıs'taki ikinci tur seçimlerinden önce deprem bölgesindeki ziyaretler kapsamında Gaziantep'e geldi ve İstasyon Meydanı'nda halka hitap etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gaziantep'in yatırım, istihdam, üretim ve ihracat yönündeki adımlarında her zaman yanlarında olacaklarını belirterek, "Amanos Tünelleri'nin inşasıyla Gaziantep'in sanayisine, ticaretine ve lojistiğine yeni bir nefes borusu açarak şehrimize olan şükranımızı ifade edeceğiz" dedi.

Erdoğan, metro projesinin hızla hayata geçirilerek şehir içi ulaşımın rahatlatılacağını ifade etti. Ayrıca hızlı tren hattının tamamlanmasıyla Gaziantep'in cazibesinin daha da artacağını söyledi. Şehir hastanesinin inşaatının büyük ölçüde tamamlandığını ve önümüzdeki ayın sonunda hasta kabulüne başlanacağını duyurdu. Gaziantep'in bölgenin ve ülkenin önde gelen üretim ve istihdam merkezlerinden biri olduğunu vurgulayan Erdoğan, aylık 1 milyar doları bulan ihracatıyla hızla toparlanan bir şehir olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, deprem sonrası Gaziantep'in diğer illere ve ilçelere destek verdiğini belirtti. Hasarın sınırlı olduğu şehir merkezi dışında yardımların yapıldığını ve fedakarlıkların gösterildiğini ifade etti. Depremden itibaren devlet ve millet olarak tüm imkanları seferber ettiklerini söyleyen Erdoğan, arama-kurtarma çalışmaları, giyim ve gıda yardımları, geçici barınma alanları ve kalıcı konut inşaatları gibi tüm faaliyetleri titizlikle yürüttüklerini belirtti. Depremin ardından enkazların kaldırılmasına hemen başlandığını ve kısa sürede şehirlerin yeniden inşa edildiğini ifade etti. Kalıcı konutların inşasına ikinci haftadan itibaren başlandığını ve Ekim ve Kasım aylarından itibaren teslimatların yapılacağını dile getirdi. Hedeflerinin toplamda 650 bin yeni konut inşa ederek şehirleri ayağa kaldırmak olduğunu belirtti.