Gaziantep Büyükşehir Belediye Meclisi, “suya indirimi” konuştu
Haber Kategorisi: Gaziantep

Gaziantep Büyükşehir Belediye Meclisi, “suya indirimi” konuştu

Gaziantep Büyükşehir Belediye Meclisi'nde gündemi 'su indirimi' oluşturdu. Bazı meclis üyelerinin ellerinde 'Sansür yasasına hayır' pankartı ile çıktığı mecliste CHP'li meclis üyesi Beyhan Külekçi, grup olarak vatandaşların yanında olmayı ve su ücretlerine ekonomik şartları düzelinceye kadar yüzde 50 indirimli tarife uygulamasına geçilmesini önerdi.

Oy çokluğuyla ret edilen bu önerge üzerine Başkanvekili Osman Toprak, Gaziantep'in Türkiye'de en yüksek su fiyatının uygulandığı iller arasında 16'ncı sırada olduğunu söylerken, Başkan Yardımcısı Latif Karadağ ise Gaziantep'te sosyal yardımlaşmadan destek alanları suyu indirimli kullandığını söyledi. Karadağ, Düzbağ'dan sözleşme gereği çok fazla su alamadıklarını, ağırlığın Mizmilli ve Kartalkaya'dan sağlandığını belirtti. Su indirimi tartışmasına Grup sözcüsü Hakan Kurt ve meclis üyesi Halil Uğur'da dahil oldu. Karşılıklı tartışmaların yaşandığı mecliste verilen önerge red edildi.  49 gündem maddesiyle toplanan Büyükşehir Belediye meclisinde gündemi su indirimi oluşturdu. Bazı meclis üyeleri Başkanvekili Osman Toprak'ın geçtiğimiz meclis gündemi okumaya başlamasıyla birlikte TBMM'sinde kabul edilen Basın Yasası ile ilgili 'sansür yasasına hayır' 'susturamayacaksınız' pankartlarını çıkardı. Toprak'ın geçmiş gündemi oylaması ile birlikte CHP Meclis Üyesi Beyhan Külekçi, gündeme alınması için su indirimi konusunda açıklama yaptı.

KÜLEKÇİ: ÖNERİMİZİN DESTEKLENMESİNİ İSTİYORUZ 
CHP Meclis Üyesi Beyhan Külekçi, "Bilindiği üzere kademeli su tarifesi uygulaması su ücretlerinin artması sonucu getirmiş, enflasyonist ortamda vatandaşlarımızın alım gücünün düşürmüş ve faturalarını ödeyemeyecek duruma getirmiştir. CHP grubu olarak gelinen bu durumdan müzdarip olan vatandaşlarımızın yanında olmayı ve su ücretlerine ülkemizin ekonomik şartları düzelinceye kadar yüzde 50 indirimli tarife uygulamasına geçilmesini öneriyoruz ve diğer parti gruplarının da bu önerimizi desteklemelerinden memnuniyet duyacağımızı belirtiyorum." dedi. 

TOPRAK SÖZ ALDI
Külekçi'nin bu önergesinden sona Başkanvekili Osman Toprak söz aldı. Toprak, "2014 yılında Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığına Sayın Fatma Şahin seçildiğinde 30 büyükşehir arasındaki su fiyatları üzerinden yapmış olduğumuz değerlendirmede 4. Sıradaydık. Yani Türkiye’deki en yüksek su fiyatının olduğu 4. Belediye konumundaydı. Şu anda ise 16. Sıradayız. Bildiğiniz gibi şehrimiz su fakiri bir şehir. İçme suyumuzu Maraş’tan 130 km uzaklıktan Düzbağ projesi ile getiriyoruz. Hem mesafenin uzun olmasından dolayı işletme maliyeti çok yüksek hem de Düzbağ projesinde kuraklıktan kaynaklı gelen suyun tamamı şehrimize yetmediği için tarife terfi yapılması gerekiyor ve dolasıyla enerji maliyetleri yüksek olmasına rağmen 16. Sıradayız. Yani ortalamanın altındayız. Bunu özellikle belirtmek istiyoruz" dedi. 

KARADAĞ: DÜZBAĞ'DAN FAZLA SU ALAMIYORUZ
Başkan Yardımcısı Latif Karadağ ise, "Şu anda tarifi terfi maliyetleri yüksek. Düzbağ sistemi devreye giriyor ama sözleşme gereği Düzbağ'dan çok fazla su alamıyoruz. Kuraklık olduğu için Mizmizli'den ve Kartalya'dan şehre su akışı var. Tüm pompala çalışıyor ve suyun büyük bir kısmını oradan alıyoruz. Gaski 'ye ton maliyeti 16 TL, son uyguladığımız fiyat 10'te. Önceki yıl Düzbağ'ın devreye girmesiyle yüzde 27 oranında indirim yapılmıştı. Zaten sosyal yardımlaşmadan destek alan yetim dul ve dar gelirli ailelere suyu 50 indirimli veriyoruz" dedi. 

HAKAN KURT SERT ÇIKTI
Grup sözcüsü Hakan Kurt ise, ", Bizim partimiz de belediyelerimiz de her zaman halkın yanında oldu. Yani Ak Parti’yi AK Parti yapan milletimizden aldığı güçtür.  Bizim su maliyetimiz, ülkedeki sıralamamız, yapılan ve yapılmayan zamları halkımızın takdirine bırakıyorum" dedi. 
KİREÇ HALKIN YANINDA MISINIZ ?
CHP’li Yılmaz Kireç ise, "Ankara’da yoksul ve dar gelirler için 10 tona kadar su ücretsiz. Öğrenciler için yüzde 50 indirimde. Enerji maliyetleri diyorsunuz. Tabi enerjiye, elektriğe yüzde 206 zam geldi. Doğalgaza yüzde 90’nın üzerinde zam geldi. Şimdi enerji maliyetleri yükseltiniz. Halkın yanındaysanız o zaman suda yüzde 50 indirimi onaylayınız" diye belirtti.  Ak Parti meclis üyesi Halil Uğur ise, Melih Gökçek'i övgü ve yapılan tüm hizmetlerin o dönemde yapıldığını ileri sürdü. 

gaziantep27.net