Eczacılardan YÖK'e Protesto
Haber Kategorisi: Sağlık

Eczacılardan YÖK'e Protesto

Eczacılık Fakültesi öğrencileri ve mezunları, Türkiye'nin eczacılık eğitimiyle ilgili önemli sorunları gündeme taşıyor.

Mehmet İrfan Demirci (@eczirfan) tarafından sosyal medyada paylaşılan bir mesajda, Türkiye'nin eczacılık fakültesi sayısında dünya üçüncüsü olduğu belirtildi. Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK) kontenjanları sürekli artırdığı ve vakıf üniversitelerinin kontenjanlardaki oranının %35'i aştığı ifade edildi. Demirci ; "Dünyada 1109 ecz. fak. var. 57 fakülteyle 3. sıradayız. Dünya ilaç ihracatında İlk 20’de yokuz. İrlanda ise dünya ihracatında 60 mr $’la 3.sırada ve 3 ecz.fakültesi var. Nitelik ve planlama yoksa bilim ülkeye de, insana da yarar getiremez" dedii

Ayrıca Sağlık Bakanlığı verilerine göre, ülkede 20 bin fazla eczacı bulunmasına rağmen, eczacılık fakültelerinde okuyan öğrenci sayısının mevcut eczane sayısına yaklaştığına dikkat çekildi. Bakanlık ise her yıl mezunların ancak %15'ine kadro açıyor.

Merkez Heyeti ve 56 eczacı odasıyla birlikte, plansız açılan eczacılık fakültelerine, hesapsızca artırılan kontenjanlara, piyasalaştırılan eğitim sistemine ve eczacı işsizliğine karşı duruş sergilemek amacıyla Ankara'da YÖK'ü protesto edeceklerini duyurdular.