Dolar ve Euro kaç TL oldu?
Haber Kategorisi: Dünya

Dolar ve Euro kaç TL oldu?

Dolar/TL dün günü 18,5809 ile önceki kapanış seviyesinin hemen altından tamamlamasının ardından, bugün bankalararası piyasanın açılışında yatay seyrine devam ederek 18,5880 liradan işlem görüyor. Dün 18,1270 liradan haftaya başlayan Euro/TL ise bugün Euro 18,3170 liradan güne başladı.

İstanbul serbest piyasada dolar 18,5880 liradan, Euro 18,3170 liradan güne başladı.

Serbest piyasada 18,5860 liradan alınan dolar 18,5880 liradan satılıyor. 18,3150 liradan alınan Euro'nun satış fiyatı ise 18,3170 lira olarak belirlendi.

Dün (17 Ekim) doların satış fiyatı 18,5800 lira, Euro'nun satış fiyatı ise 18,2100 lira olmuştu.

KÜRESEL PİYASALAR POZİTİF SEYREDİYOR

Küresel piyasalarda, enflasyon ve resesyon ikilemi gündemin odağında kalmaya devam etse de yatırımcıların İngiltere'den gelen pozitif haber akışı ve ABD'de açıklanan 3. çeyrek şirket finansal sonuçlarına odaklanması ile pozitif bir seyir izleniyor.

İngiltere'de hükümet, tahvil piyasası ve sterlinde dalgalanmalara yol açan vergi indirimi planından "U" dönüşü yaparken, ülke merkez bankası da kurumsal tahvil satışlarına yeniden başlamayı planladığını duyurdu. Maliye ve para politikaları ile güveni yeniden tesis etmeye yönelik atılan adımlarla küresel piyasalarda risk iştahı artarken, yatırımcıların odağını bilanço sezonuna çevirmesi de iyimserliği destekledi.

Avrupa tarafında dün İngiltere'nin yeni Maliye Bakanı Jeremy Hunt, hükümetin kamu borçlanmasını yaklaşık 45 milyar sterlin artıracağı için piyasalarda gerilime neden olan mini bütçe düzenlemeleri kapsamındaki vergi indirimlerinden geri adım atıldığını duyurdu.

İngiltere Merkez Bankası (BoE) da günlük tahvil alımlarının sektörün dayanıklılığında ciddi bir artış sağladığını, geçici olarak devreye alınan Teminat Repo Kolaylığı uygulamasının ise 10 Kasım'a kadar devam edeceğini bildirdi. Banka ayrıca, gelecek hafta kurumsal tahvil satışlarına yeniden başlamayı planladığını açıkladı.

Açıklamaların ardından dün İngiltere'nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 4,33'ten yüzde 3,97'ye kadar gerilerken, sterlin/dolar paritesi yüzde 1,5 değer kazanarak 1,14'ün üzerine çıktı.

Enerji krizine ilişkin gelişmeler ve resesyona dair artan sinyallerin de yakından takip edildiği bölgede, dün Uluslararası Para Fonu (IMF) Almanya'daki enerji krizinin yakın zamanda ortadan kalkmayacağı ve bu kışın zor geçeceği uyarısında bulundu. Güvenli ve yenilenebilir enerjiye geçiş için nükleer enerji kullanımını yıl sonuna kadar sona erdirme taahhüdünde bulunan Alman hükümeti ise ülkenin kalan 3 nükleer santralini nisan ortasına kadar çalışır durumda tutmaları talimatı verdi.

EURO/DOLAR PARİTESİ YÜKSELDİ

Bu gelişmelerle dün Avrupa borsalarında alıcılı bir seyir izlenirken, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,9, Almanya'da DAX 40 endeksi yüzde 1,7 ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 1,83 yükseldi. Euro/dolar paritesi ise dün yüzde 1,2 değer kazanmasının ardından bugün de 0,9860'a yükseldi.

Asya tarafında, dün Çin Ulusal İstatistik Bürosu, aralarında bugün açıklanması beklenen 3. çeyrek büyümenin de bulunduğu bazı ekonomik verilerin yayınlanmasını bir gerekçe göstermeden erteledi. Japon yeninin 149 ile son 32 yılın zirvesinde kalmaya devam etmesi ile yetkililerden arka arkaya sözle yönlendirme de geliyor. Japon hükümeti "yendeki spekülatif dalgalanmaya karşı kararlılıkla müdahaleye hazırız" mesajını verirken, eleştirilerin odağında kalan Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda istifa etmeye niyetli olmadığını söyledi.

Birgün.com