Benzin ve motorine indirim geliyor
Haber Kategorisi: Ekonomi

Benzin ve motorine indirim geliyor

Brent petrol fiyatlarında ve döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalar, Türkiye'deki benzin ve motorin fiyatlarına doğrudan yansıyor. Uluslararası piyasalarda Brent petrolün varil fiyatının 78,74 dolar civarına düşmesi, benzin ve motorin fiyatlarında indirime gidilmesini gündeme getirdi.

 

Sektör kaynaklarından alınan bilgilere göre, cuma gününden itibaren geçerli olmak üzere benzinde 1 lira 25 kuruş, motorinde ise 1 lira 21 kuruş indirim bekleniyor.

Türkiye'de benzin ve motorin fiyatlarının belirlenmesinde gümrüksüz rafineri fiyatı, ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) ve EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) payı eklenerek KDV hariç rafineri satış fiyatı oluşturuluyor. Gümrüksüz rafineri fiyatı hesaplanırken, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük dolar kuru takip edilerek belirli bir fiyat değişim farkı esas alınıyor.

Bu indirim beklentisi, araç sahipleri için olumlu bir haber olarak görülüyor ve özellikle yakıt maliyetlerinin yüksek olduğu bir dönemde ekonomiye bir nebze de olsa rahatlama getirebilir. Petrol fiyatlarındaki ve döviz kurlarındaki bu tür değişiklikler, yakıt fiyatlarının gelecekteki seyrini de belirlemeye devam edecek.