Ali Arpat'tan Sert Tepki: 'Alım Gücümüzü Yalanlarınıza Feda Etmeyeceğiz!'
Haber Kategorisi: Ekonomi

Ali Arpat'tan Sert Tepki: 'Alım Gücümüzü Yalanlarınıza Feda Etmeyeceğiz!'

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Gaziantep İl Başkanı Ali Arpat, hükümetin yanlış ekonomi politikalarını ve Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı enflasyon verilerini sert bir dille eleştirdi. Arpat, hükümetin ve TÜİK'in gerçekleri gizleyerek halkı kandırdığını vurguladı.

 

Ekonomik Krizin Derinleşmesi

Ali Arpat, Türkiye'nin ekonomik krizinin hükümetin yanlış politikaları nedeniyle derinleştiğini belirterek, "Hükümet, bu acı gerçekleri tepeden söylenen yalanlarla bastırmaya çalışmaktadır. TÜİK de halkın cebinden yapılan soygunun başlıca aracı olmaya devam etmektedir," dedi.

TÜİK Verilerine Eleştiri

Arpat, TÜİK'in haziran ayı enflasyon oranlarını açıklamasının ardından memur ve emekli maaşlarına yapılan zamları yetersiz bulduklarını ifade etti. TÜİK'in haziran ayı enflasyonunu %1,64, yıllık enflasyonu ise %71,60 olarak açıkladığını belirten Arpat, bu oranların gerçeği yansıtmadığını söyledi. "TÜİK, 6 aylık enflasyonu %24,73 olarak açıklayarak kamu emekçisinin gerçek enflasyonla boy ölçüşemeyecek kadar küçük bir zam almasının zeminini hazırlamıştır," dedi.

Bağımsız Kurumların Verileri

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu'nun araştırmalarına göre, son altı aylık enflasyon %30,3, haziran ayı enflasyonu %3,3 ve yıllık enflasyon %96 olarak belirlenmiştir. Ayrıca ENAG'ın verilerine göre, haziran ayı enflasyonu %4,27, son 12 aylık enflasyon ise %113,08 olarak açıklanmıştır.

Kamu Emekçilerine Zam Yetersiz

Arpat, kamu çalışanlarına yapılan %19,3'lük zammın yetersiz olduğunu belirterek, "Bu zam yaraya merhem olmayacağı tartışmasız bir gerçektir. TÜİK'in yalanlarına haklarımızı, alım gücümüzü feda etmeyeceğiz," dedi.

Hükümete ve TÜİK'e Çağrı

Ali Arpat, TÜİK yetkililerine seslenerek, "Ya gelin bu düşük enflasyon oranını bulmanızı sağlayan marketlere bizi götürün ve biz artık hanemizin alışverişlerini oradan yapalım, ya da gelin sizinle birkaç market gezelim, ortalama kiralara ve faturalara bakalım. Hodri meydan!" dedi. Ayrıca, hükümete de seslenerek, "Bizim geçinemiyor olmamız ilgilendirir. Maaşın yarısının kirada, kalanının ise faturalar ve başlıca giderlerde erimesi ilgilendirir. Gerçeğin peşini bırakmayacağız. İnsanlık onuruna yaraşır ücretlerle çalışma hakkımızı, bu rezil tiyatroya kaptırmayacağız!" ifadelerini kullandı.