• 0 342 230 85 91 -Whatsapp
Post

Yarına Bakış KPSS skandalını konuşacak

KPSS 2022'de ortaya atılan çalıntı iddiası gündemi kasıp kavurdu. İddialar Yarına Bakış Programı'nın gündeminde olacak.

Radyo Şirinnar'ın sevilen programı Yarına Bakış, gündeme bomba gibi düşen KPSS sorularının çalınması iddiasını konuşacak. Eğitim-İş Gaziantep Şube Başkanı Ali Arpat'ın konuk olacağı program 18:00'da sizlerle olacak. Arpat, gündemi kasıp kavuran KPSS sorularına dair özel değerlendirmelerle gündeme ışık tutacak ve dinleyiciden gelen soruları da yanıtlayacak. 

EĞİTİM-İŞ'TEN ÖNEMLİ AÇIKLAMA

Skandalın ardından Eğitim-İş Gaziantep Şube Başkanı Ali Arpat şu ifadelere yer verdi:

Yıllardır tartışılmayan, şaibelerle gündeme gelmeyen tek bir sınav dahi düzenleyemeyen ÖSYM, sadece bu konuda yaratabildiği istikrarı sürdürmektedir. Binlerce insanın kamuda çalışabilmek için aylardır hazırlandığı 31 Temmuz tarihinde 2 oturum şeklinde yapılan 2022 KPSS, çok vahim iddialarla gündeme gelmektedir.

 

Sosyal medyada da paylaşılan iddialara göre, KPSS’deki onlarca soru, bir yayınevinin aylar önce yayımladığı deneme testleriyle bire bir aynı çıkmıştır. 

 

Sadece soruların değil, cevap şıklarının bile tamamen aynı olduğuna yönelik iddialar ve fotoğraflar, adil bir sınav uman yurttaşlarda infial yaratmıştır. Yüzlerce aday konuya ilişkin CİMER’e şikayette bulunduğunu belirtirken, onlarcası da dava açacağını ilan etmiştir.  

 

Henüz uzak olmayan bir geçmişte, sınav sorularının FETÖ mensuplarına sızdırıldığı, sızdıranların değil bu hırsızlığı ifşa edenlerin yargılandığı düşünüldüğünde, ne yazık ki bu vahim iddiaların imkansız olduğunu söylemek mümkün olmamaktadır.

 

ÖSYM’nin kafasını kuma gömmek yerine kamuoyuna somut cevaplar vermesi, şaibeleri aydınlatması şarttır. 

 

Yeni mezunundan öğretmenine, doktorundan avukatına kadar kamuda çalışmak isteyen her kesimden insanın bir umutla girdiği KPSS, adayların donanım ve birikimini ölçmekten uzak olduğu kadar, güvenirlilikten de uzaktır. 

 

Son KPSS de, beraberinde getirdiği iddialarla bunun en güncel örneği olmuştur.

Eğitim-İş olarak; Başöğretmenimizin bize emanet ettiği, ülkenin geleceği olan gençlerimizin umutlarının karartılmasına sessiz kalmayacağımızın altını çiziyoruz. 

 

İlgili kurullarımızla KPSS’ye dair her iddiayı kapsamlı biçimde araştırdığımızı ve bu araştırmalarımızın sonucunda iddialar doğrulandığı taktirde hem kamuoyunu bilgilendirme hem de hukuken hesap sorma görevimizi yerine getireceğimizi ilan ediyoruz.

 

Bugünkü koşulların verdiği suni dokunulmazlıkla hırsızlığa kalkışanlara Eğitim-İş olarak bir tüyo da biz veriyoruz: Kamuda çalışabilmenin torpil ve kopyadan değil, akıl ve alın aklığından; liyakatten geçtiği bir düzen kurulacak ve o düzende bugün ve geçmişte işlenen suçların hesabı sorulacaktır!

Şirinnar Haber

Bunları Da Okuyabilirsiniz

Öğrencilerin başarısı gurur verdi

Öğrencilerin başarısı gurur verdi ,18/08/2022

Şahinbey Belediyesine bağlı sosyal tesislerde ve gençlik merkezlerinde eğitim gören öğrenciler üniversitelerin lisans ve ön lisans bölümlerine yerleşerek, üniversite yerleştirmelerinde yüzde 87.18'lik başarı gösterdiler.

Detay...
GASMEK öğrencileri üniversiteli oldu

GASMEK öğrencileri üniversiteli oldu ,17/08/2022

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları’nda (GASMEK) eğitim alan 105 öğrenci hayali olan tıp fakültesine yerleşti.

Detay...
Arkeolog adayları isyanda

Arkeolog adayları isyanda ,16/08/2022

Bakanlık birinci sırada işe alınacak 12 arkeolog adayını mülakatta eledi

Detay...