Yapay zekadan depresyonu tespit etmesi bekleniyor
Haber Kategorisi: Sağlık

Yapay zekadan depresyonu tespit etmesi bekleniyor

Bu yeni akıllı telefon uygulaması, yüz ifadelerindeki mikro değişiklikleri değerlendirmek için yapay zeka kullanıyor. Uygulama, ön kamerayla fotoğraf çekiyor ve katılımcıların dudaklarının, gözlerinin konumuna ve yüzlerindeki depresyon çizgilerine bakarak depresyon eğilimini tespit ederse uyarı gönderiyor.

Depresyon, sürekli bir üzüntü ve ilgi kaybına neden olan bir duygu durum bozukluğudur. Aynı zamanda majör depresif bozukluk veya klinik depresyon olarak da adlandırılır. Depresyon, bireylerin hissettikleri, düşünceleri ve davranışları etkiler ve bunlardan dolayı çeşitli duygusal veya fiziksel sorunlar ortaya çıkabilir. Normal günlük aktiviteler yaparken sorun yaşanabilir ve bazen hayat yaşamaya değmez gibi gelebilir. Depresyon sadece bir keyifsizlik veya anlık bir zayıflık değildir. Aynı zamanda bir anda çözülebilecek kadar basit bir sorun değildir. Depresyon tedavi edilebilir ve tedavi gerektiren tıbbi bir durumdur. Bu tedavi süreci bazı vakalarda uzun sürebilir. Depresyonu olan bireylerin çoğu ilaç, psikoterapi veya ikisinin birleşimi ile devam eden bir tedavinin sonucunda iyileşebilirler. Depresyon genellikle 20’li veya 30’lu yaşlarda başlar, ancak her yaşta ortaya çıkabilir. Erkeklere oranla çok daha fazla sayıda kadına depresyon teşhisi konulmaktadır.Bunun nedeninin ise kadınların daha yaygın olarak tıbbi yardım istemesi olduğu düşünülmektedir. 

Depresyonun tanısı, psikiyatride iyi tanımlanmış ve sınıflandırılmış bir hastalıktır. Hastadan alınacak iyi bir öykü ile tanı konur. Ayrıca hekimlerin kullandığı bir depresyon testi bulunmaktadır. Bu test, depresyonu tespit etmek için kullanılır. Ancak depresyonun tanısını kesinleştirmek için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

Araştırmaya göre, uygulama depresyondaki kişileri yüzde 75 oranında doğru tespit ediyor. Beş yıl gibi kısa bir süre içinde bu uygulamanın halkın kullanımına sunulabileceği belirtiliyor.Ancak araştırmacılar bu ve benzeri uygulamaların tek başına kullanılmasının etkili olmayacağını yalnızca başlangıç aşamasında hastaların günlük yaşamlarında yaşadıkları semptom değikliklerini yakalayarak hızlı şekilde müdahale etmek istediklerini belirtiyor.

Bu uygulama,  depresyonun erken teşhisine yardımcı olabilir, ancak profesyonel bir sağlık uzmanının değerlendirmesi ve doğru tanı koyması önemlidir. Unutulmamalıdır ki depresyon tedavisi, ilaç, psikoterapi veya diğer yöntemlerle bireyselleştirilmelidir.