CHP Gaziantep B.Bld.Bşk. adayı Muzaffer Ertürk Radyo Şirinnar'a konuk oldu
Haber Kategorisi: Gaziantep

CHP Gaziantep B.Bld.Bşk. adayı Muzaffer Ertürk Radyo Şirinnar'a konuk oldu

31 mart 2024 seçimlerine yönelik Radyo Şirinnar Gaziantep'in seçimi seçim özel programı düzenliyor.  Ahmet ATILMIŞ'IN sunumuyla adaylar ve seçmenlere mikrofon uzatıyor. Belediye başkan adayları, belediye meclis üyesi adayları, muhtar adayları 'Gaziantep'in seçimi seçim özel programında buluşuyor.

Gaziantepin seçimi özel programı Radyo Şirinnar'da hafta içi 17:00 ila 19:00 saatleri arasında karasal yayın harici sosyal medyalarda da canlı olarak yayınlanacak.

Gaziantep'in seçimi seçim özel programı ilk yayınında CHP Gaziantep Büyükşehir Belediye başkan adayı Dr. Muzaffer ERTÜRK'ü konuk etti. Program boyunca Gaziantep Büyükşehir belediye Başkan adayı Dr. Muzaffer Ertürk samimi cevaplar vererek seçilmesi halinde Gaziantep için neler yapacağını anlattı. Programdan kesitler şu şeklide ;

Ahmet Atılmış :  Bir belediye başkanı olarak, bir vatandaş olarak ne istersiniz?
Dr. Muzaffer Ertürk : Öncelikle şunu söylemek isterim ki fakir insanlarımız var. Bu şehrin belli bir kesiminde olmayan, sosyoekonomik düzeyi yüksek insanlar var. Sosyoekonomik düzeyde olmayan insanlarımız var. Ekonomik durumumuz iyi ama eğitim durumumuz yetersiz. Hatta eğitim sıralamasında son 60 sıranın da bu şekilde gittiğini düşünüyorum. Eğitime ulaşamayanlar için eğitim alanları açmak istiyorum Hizmetin her zaman böyle olduğunu düşünüyorum. Çocukla başlayalım. Bunu doğmuş bir çocuk gibi düşünelim. Hadi yükseltelim. Yaşlanıncaya kadar belediye olarak neler yapabileceğimizi düşünelim. Mesela çocuklukta kreş kurmamız gerekiyor. Mümkün olduğunca kreşler... Biliyorsunuz okul öncesi de bir dönem var. O döneme hizmet vermemiz gerekiyor. Kreşler elbette çalışan anneler için de geçerli. Şimdi bunu şöyle düşünelim. Şehrimizde temizlikçi olarak çalışan kadınlarımız var. Eşinin fabrikasına giden insanlar var. Çocuklarını güvenle koyabilecekleri alanlar yok. Kreşlere ihtiyaç duyulabilir. Bu bakımdan şartlar bunlar. Babam da işçiydi. Çalışan bir çocuk olarak bu sorunları yaşadık. Özel okullara, özel derslere, özel dershanelere giden emeklinin yaşama ve okuma şansı sıfıra yakındır. Bu koşullar altında. Bunları sağlamak zorundayız.

Ahmet Atılmış : Başka ne yapılabilir? Gaziantep'e ne gerek var? Belediye başkanı olsaydınız ne yapardınız? Önerilerinizi alabiliriz. Sorunları da anlatabilirsiniz.

 Ahmet Atılmış : Türkiye'de de, Gaziantep'te de ciddi boyutta göçmen sorunu var dedi bir arkadaş. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Dr. Muzaffer Ertürk : Artık bana bu soruyu çok sık soruyorlar. Artık belediye veya yerel yönetimleri genel yönetimle karıştırmamak lazım. Göçmen sorunu genel bir yönetim sorunudur. Yerel yönetimlerin Suriye vatandaşlarını otobüsle alma yetkisi yok. Hiçbir belediyenin sizi gönderme yetkisi yoktur. Peki ne yapılabilir? Suriye vatandaşlarının gerçekten vergilerini ödeyip ödemediklerini ciddi anlamda takip edebiliyoruz. Ayrıca işyerlerini de takip edebiliyoruz. İşaretlerini Türkçe kullanıp kullanmadıklarını kontrol edebiliyoruz. İşyerlerinde denetimler yaparak. Yapacakları sıkı denetimlerle onları biraz daha disipline etmeye çalışarak. Disiplinsiz olanların bu şehirde yaşamasını zorlaştırabiliriz. Aksi halde onları otobüse bindirip götürme şansımız yok.

  Ahmet Atılmış : Gaziantep'in içinde yeşil alan konusunda ne düşünüyorsunuz;

Dr. Muzaffer Ertürk : Çok iyi bir soru. Buraya gelmeden önce Düztepe'de çalışıyordum. Çocukluğumun geçtiği yerlerden biri olan bir tepeden baktım. Şehrin fotoğrafını çektim. Sana göstereceğim. Şehirde yeşil alan olarak bir mezarlık gördüm. Tugay'ın nerede olduğunu gördüm. Onun dışında her yer beton. Ve inanılmaz derecede çirkin bir beton. Sizi rahatsız edecek bir betondur. Evet, çok kötü. Ama yeşil mezarlığın dışında bir de Tugay arazisi var. Orada da bir arazi var. Bu çok önemli. Binevler yolu üzerinde askeri üs vardı. Evet Binevler'de askeri üs vardı. Orada bir askeri üs vardı. Satıldı. Tugay'da aynı. Tugay da Kalyon stadyumunun bir parçası. Askeri bölgenin sınırlarını biraz geriye çektiler. Hemen orada inşaatlara başladılar. Yüksek binalar. Ve şimdiki alanda Tugay'ın bulunduğu yeşil alanı tamamen yıkıp biraz yeşil alan bırakmak istedim. Ama bu kesinlikle doğru değil. Belediye başkanı olursam bunu asla onaylamam. Bunu asla onaylamayacağım. Bu doğru değil. Zaten gidecek yolumuz var. Ben de ona izin vermeyeceğim. Ben de buradan Fatma Hanım'a söylüyorum. Şehrimizin yeşil alanını koruyalım. Buradan sana söz veriyorum. Söz vermesini istiyorum. Yeşil alanı koruyalım. Onu koruyalım. Bunu somutlaştırmayalım. Belki yarın ya da ertesi gün tartışırız. Fatma Hanım, stadı millet bahçesi haline getireceğiz dedi. Ama şimdi buradan görüyorum. Tamamen inşa edilmiştir. Bu bir dükkan. Bunu düşün. Fuar alanımız vardı. Biliyorsunuz burası bir arena. Ne yazık ki şehirde yeşil yok.

Ahmet Atılmış : Dinleyicimiz Koray Aydın. CHP'li Gaziantep Belediye Başkan adayı Sayın Muzaffer Ertürk, seçimi kazanırsa İstanbul ve Ankara belediye meclislerinde yaptığı gibi belediye meclislerinde canlı yayın yapabilir mi?

Dr. Muzaffer Ertürk : Bunu tartışmaya gerek yok. Konuşmaya gerek yok. Elbette olacak. Bütün belediyeler basına açılacak. Şu ana kadar hiçbir zaman sır olmadım. Tartışmama gerek yok. Konuşmama gerek yok. Kimse bunu düşünmeyecek. Şu ana kadar kimseyle problem yaşamadım. Bundan sonra yaşamayacağım. Partizanlık durumu olacak mı? Partizan hayatımda bunu yapmadım. Benim öyle bir yapımız yok. Bana bir şey yaparlar mı bilmiyorum. Bende öyle bir şey yok. Bu imkansız. İnsanları ayırmayız. Böyle bir şey bizim aleyhimizedir. Evet genel hayat felsefemize aykırıdır. Evet genel hayat felsefemize aykırıdır. Elbette ben bir doktorum. Bir doktor olarak insanları ayırmak asla bize yakışmaz. Hiç aklımdan çıkmıyor. İnsan doktoru olanlar aynı zamanda şehir doktoru da olabiliyor.

 

  Programın tamamını aşağıdaki Youtube sayfamızdan izleyebilirsiniz.