Türkiye,kara para aklamada gri listede
Haber Kategorisi: Ekonomi

Türkiye,kara para aklamada gri listede

Dünya Yolsuzlukla Mücadele Günü, AKP döneminde ülkeyi dört bir taraftan saran yolsuzluk ağını bir kez daha akıllara getirdi. Sadece bu yıl içerisinde Türkiye, yolsuzlukla ilgili birçok uluslararası raporda dibi görürken ‘kara para’ aklayan ülkelerin içinde yer aldı.

9 Aralık Dünya Yolsuzlukla Mücadele Günü, Türkiye’de Saray eliyle yaratılan yolsuzluk ağını bir kez daha akıllara getirdi. Yolsuzluk Algı Endeksi’nde son 10 yılın dibinde yer alan Türkiye’de iktidar yolsuzlukla mücadele girişiminde bulunmadığı gibi bu tür önerilere de kulağını kapattı.

Kasım ayı içerisinde CHP ve İYİ Parti tarafından Meclis’e sunulan yolsuzluğun araştırılmasına yönelik önergeler AKP ve MHP oyları ile reddedildi.

10 YILIN DİBİNDE

İktidarın görmezden geldiği yolsuzluk alanında Türkiye 2021 verilerinde son 10 yılın dibine çakıldı. Uluslararası Şeffaflık Derneği’nin her yılki ‘Yolsuzluk Algı Endeksi'nde 180 ülke arasında 96’ıncı sırada yer aldı. Türkiye, Avrupa Birliği üyesi ülkeler ile karşılaştırıldığında, 27 üye ülkeden de düşük puan alarak Bulgaristan'ın ardından sonuncu sıraya yerleşti.

Yine bu yıl içinde Uluslararası Şeffaflık Örgütü tarafından yayımlanan Yolsuzluğun İhracı Raporu’nda ise Türkiye’nin, “Yolsuzluğun ihracına karşı uyguladığı yaptırım seviyesi’nde” “Az uygulayanlar/Hiç Uygulamayanlar” arasında yer aldığı görüldü.

Türkiye’deki yolsuzluklar uluslararası mecralarda da sıkça yer alırken bu tür yolsuzluklar birçok uluslararası rapora girmeye devam etti. Ekim ayında Fransa’da Uluslararası Mali Eylem Görev Gücü tarafından gerçekleştirilen toplantının ardından ise Türkiye, 'kara para aklama' ve 'terörizmin finansmanı' ile mücadele konusunda 'yeterince çaba göstermeyen' ülkelerin bulunduğu ‘gri liste’ye alındı.

HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ

Ülkede yolsuzluğun artarak devam etmesinin en büyük sebeplerinden biri olarak hukukun üstünlüğünün Türkiye’deki durumu gösteriliyor. Dünya Adalet Projesi (WJP), 2022 Hukukun Üstünlüğü Endeksi raporuna göre Türkiye hukukun üstünlüğü endeksinde 140 ülke arasında 116’ncı sırada yer aldı.

BirGün