Türkiye'de Yerel Seçim Heyecanı: İşte Sandık Başına Giderken Bilmeniz Gerekenler
Haber Kategorisi: Yaşam

Türkiye'de Yerel Seçim Heyecanı: İşte Sandık Başına Giderken Bilmeniz Gerekenler

Yerel seçimlerde, 61 milyondan fazla seçmen yaklaşık 208 bin sandıkta oy kullanacak

Yarın Türkiye'de yerel yöneticilerin seçimi için sandık başına gidilecek. 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde, 61 milyondan fazla seçmen, yaklaşık 208 bin sandıkta oy kullanacak. Seçmenler, kendi seçim çevrelerindeki seçimler için oy kullanabilecekler.

Büyükşehirlerde (Adana, Ankara, Antalya vb.), seçmenler "büyükşehir belediye başkanı", "belediye başkanı", "belediye meclis üyeliği" ve "muhtarlık ve ihtiyar heyeti" için oy kullanacaklar. Büyükşehir olmayan illerde, "il genel meclisi üyeliği", "belediye başkanı", "belediye meclisi üyeliği" ve "muhtarlık ve ihtiyar heyeti" için oy kullanılacak. Köylerde ise "il genel meclisi üyeliği" ve "muhtarlık ve ihtiyar meclisi" için oy verilecek.

Oy pusulalarının renkleri, farklı seçimleri temsil edecek şekilde belirlendi. Yüksek Seçim Kurulu, doğudaki 32 ilde oy verme saatini bir saat erkene aldı. Bu nedenle, bu illerde oy verme saatleri 07.00-16.00 olarak uygulanacak, diğer illerde ise 08.00-17.00 olacak.

Hastalığı veya engeli sebebiyle yatağa bağımlı seçmenler için 1004 seyyar sandık oluşturuldu. Oy verme saatleri içinde sandıklar açılamayacak ve oyların sayımına başlanamayacak.

Seçim günü alkollü içki satışı ve tüketimi yasaklanacak, umumi eğlence yerleri kapalı olacak ve silah taşıma kısıtlamaları uygulanacak. Ayrıca, seçim günü radyo ve televizyonlarda seçim ile ilgili yayınlar belirli saatlerde sınırlanacak.