Trans Yağ Ne Demek?Zararları Neler?
Haber Kategorisi: Sağlık

Trans Yağ Ne Demek?Zararları Neler?

Trans yağlar, hayvansal kaynaklı bazı besinlerde doğal olarak bulunan ve endüstriyel olarak oluşturulan yapay trans yağ olarak karşımıza çıkan bir çeşit doymamış yağ asididir. Yapay trans yağlar, sıvı yağların katı yağlara dönüştürülmesiyle oluşur ve hidrojenik yağ olarak bilinir. Endüstriyel yağlar olarak da adlandırılan bu yapay trans yağlar, paketli gıdalarda sıklıkla bulunur.

 

Doğal olarak trans yağlar, koyun, keçi ve sığır gibi bazı hayvanların geviş getirirken mide ve bağırsaklarında oluşur. Bu hayvanlardan üretilen et, süt ve süt ürünlerinde az miktarda doğal trans yağ bulunabilir. Ancak endüstriyel üretimdeki yapay trans yağlar sağlık açısından risk taşır ve kalp-damar hastalıkları riskini artırabilir. Bu nedenle trans yağ içeren besinleri tüketirken dikkatli olmak önemlidir.

Trans yağ içeren besinler arasında paketli hazır gıdalar, kızarmış hamur ürünleri, bisküviler, dondurulmuş pizza, margarin ve kraker gibi ürünler yer almaktadır. Sağlığınız için, trans yağ içeriği düşük olan alternatif yağları tercih etmeniz önerilir.