• 0 342 230 85 91 -Whatsapp
Post

Sandığın içine 500 bin ev

Günlerdir ‘müjde’ olarak belirtilen sosyal konut projesinin detayları açıklandı. Proje dar gelirliler için müjdeden çok hayal kırıklığı oldu. Uzmanlar projeyi seçim yatırımı olarak değerlendirdi ve inşaat sektörünün çökmesini engelleme çabası olduğunu söyledi.

Uyguladığı ekonomi politikalarıyla halkı hızla yoksullaştıran iktidar, barınma krizine çözüm olarak yine inşaat sektörüne sarıldı. 20 yılda inşaata dayalı bir büyüme modeli benimseyen AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bir kez daha ‘sosyal’ konut projesi açıkladı.

Erdoğan toplumsal soruna dönüşen kira ve konut krizinin TOKİ işbirliğiyle yapılacak yeni bir sosyal konut projesiyle çözüleceğini öne sürdü. Konut projesinin başlama tarihi aynı zamanda oy kaybeden Erdoğan’ın seçim hamlesi olarak değerlendirildi.

900 MİLYAR LİRALIK PROJE

Erdoğan, projenin 2023-2028 yıllarını kapsayan 5 yıllık sürede tamamlanacağını aktarırken toplam maliyetin ise 900 milyar lira olacağını söyledi. Bu süreçte 500 bin sosyal konut, 250 bin konut amaçlı arsa ve 50 bin iş yeri yapılacağı vaadinde bulundu.

Erdoğan, “Bu devasa sosyal konut projemizin ilk etabını oluşturan 250 bin konutu 2 yılda bitirerek hak sahiplerinin kullanımına sunmayı planlıyoruz” dedi.

GENÇLER İÇİN 50 BİN KONUT

Konut paketinin detayları şöyle: “Yüzde 10 peşinat alınacak. Vade süreleri ise 240 ay olarak. 2 +1 konutlar 608 bin liradan 2 bin 280 liradan başlayan taksitlerle, 3+1 konutlar 850 bin TL'ye 3 bin 187 liradan başlayan taksitlerle sunulacak.

Sosyal konut projesi kapsamındaki konutlardan 50 bini İstanbul'da, 18 bini Ankara'da, 12 bin 500'ü İzmir'de, 10 bini Gaziantep'te, 8 bin 650'si Bursa'da, 7 bin 500'ü Konya'da, 4 bin 500'ü Kayseri'de inşa edilecek.”

Erdoğan, ilk etapta yapılacak konutların kontenjanını da açıkladı. AKP’nin en fazla oy kaybı yaşadığı genç nüfusa yönelik kontenjanın yüzde 20 olması dikkat çekti. “Şehit yakınları ve gazilere 12 bin 500 konut, engelli vatandaşlarımıza 12 bin 500 konut, emekli vatandaşlarımıza ise 50 bin konut kontenjan ayırıyoruz. 50 binini de gençlerimize tahsis ettik” dedi.

ÖDENECEK TAKSİTLER ZAMLARLA ARTACAK

İstanbul'da hane geliri 18 bin liranın, diğer illerde 16 bin liranın altında olan herkesin başvurabileceğini aktaran Erdoğan, “Vatandaşlarımız toplamda 608 bin lira fiyata sahip 2+1 konutlarımıza aylık 2 bin 280 liradan başlayan taksitlerle ve 240 ay vadeyle sahip olabilecektir. Aynı şekilde toplamda 850 bin lira fiyata sahip 3+1 konutların ödemesi 3 bin 187 liradan başlayan taksitlerle 240 ay vadeyle yapılabilecektir” dedi.

Erdoğan’ın açıklamalarının ardından katıldığı bir televizyon programında konuşan TOKİ Başkanı Ömer Bulut ise taksitlerin memur maaşına endeksli olarak artırılacağını söyledi. Bulut, ödemelerde vadenin 240 ayı geçmeyeceğini ancak daha yüksek taksit tutarıyla daha kısa vadede ödenebileceğini belirtti.

Akademisyen Sinan Araman, Prof. Dr. Osman Balaban ve Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi Koordinatörü Yüksel Genç, sosyal konut projesini BirGün’e değerlendirdi.

İNŞAAT SEKTÖRÜNÜ AYAKTA TUTMAK

Sosyal konut projesinin seçime yönelik bir hareket olduğunu aktaran Akademisyen Sinan Araman, “Buradaki birinci amaç inşaat sektörünü ayakta tutmak. Kriz zamanı inşaat sektörünün de çökmesiyle krizin altından hiçbir zaman kalkamayacaklarını biliyorlar. Bu da seçimi kaybetmeleri anlamına geliyor. İkincisi, yoksul kesimlere uygun fiyatlarla ev sahibi olacaklarını söyleyerek aslında bir göz boyama yapıyorlar. Yükselen ev fiyatları ve barınma krizi nedeniyle taksit fiyatlarının uygun olduğu yönünde bir izlenim bırakıyorlar. Ancak hedef kitleler gerçekten yoksullarsa bu fiyatlara da ev sahibi olmaları, taksitleri ödemeleri o kadar kolay olmaz. Burada yapılan yükselen ev fiyatları ve barınma krizinin ortaya çıkardığı sıkıntılarla aslında kişiler yüksek maliyetlerle kredi çekerek 20 yıl boyunca borçlu yaşamaya mahkûm bırakmak” dedi.

Özellikle İstanbul’da ilk etapta yapılacak 50 bin konut için kentsel dönüşüme ağırlık verilebileceğini belirten Araman, “Fethitepe’deki, Beykoz’daki yıkımları görüyoruz. Bu yıkım sürecine hız verecekler. Orada yıkılan mahalle sakinlerini şehir dışına çıkartmaya çalışacaklar. Şehir çeperlerine itip, yoksulları TOKİ’nin müteahhitlerinin burada yaptığı konutlara yönlendirecekler. Ayrıca çeperlere yapılacak konutlar daha önce de gördüğümüz gibi tarım arazilerinin yok edilmesine yol açacak” ifadelerini kullandı.

Projenin belirlenen süreçte tamamlanabilmesinin kesin olmadığını ifade eden Araman, “Yarıda kalan birçok TOKİ projesi, inşaatlar var. Bu proje de yarıda kalabilir. Yığınla borç var. Finansal kurumlar dolar üzerinden borçlanmış durumda. Krizin gidişatına göre projenin tamamlanmama ihtimali de var” şeklinde konuştu.

BirGün

Bunları Da Okuyabilirsiniz

Kamuda zarar

Kamuda zarar ,29/09/2022

Sayıştay Faaliyet Genel Değerlendirme Raporu’na göre, tüm kamu idarelerinde olumsuz faaliyet nedeniyle bir yılda 604 milyar TL’lik kamu zararı meydana geldi. Bu sayı 109 milyon asgari ücrete denk. Kurdaki değişim nedeniyle döviz borcundaki artış ise 805 milyar TL oldu.

Detay...
Saray yönetiminden 1 yılda 2 milyar liralık harcama

Saray yönetiminden 1 yılda 2 milyar liralık harcama ,29/09/2022

Sayıştay 2021 yılı denetim raporuna göre, Cumhurbaşkanlığı için bir yılda 2 milyar 97 milyon TL’lik mal ve hizmet satın alındı.

Detay...
Kamuya milyarlık taşıt alımı

Kamuya milyarlık taşıt alımı ,26/09/2022

Yurttaşa “Kemer sıkın” tavsiyesinde bulunan iktidar, kendi kemerini hemen her yıl biraz daha gevşetti. DMO’nun kamu kurum ve kuruluşları için dört yılda 1 milyar 454 milyon TL’lik taşıt satın aldığı ortaya çıktı.

Detay...