RATEM'den  “Bu sesi duyun!” kampanyası
Haber Kategorisi: Güncel

RATEM'den “Bu sesi duyun!” kampanyası

SESİMİZİ duyun diyerek bir haftadır teyakkuza geçen (RATEM) Radyo Televizyon Yayıncılar Meslek Birliği 17 Aralık Cumartesi günü İstanbul Bayrampaşa’da bulunan Windsor Hotel’de tek maddeyle olağanüstü toplandı. Genel kurula Şirinnar Fm adına Ahmet ATILMIŞ katılarak duyun sesimizi dedi.

Sesimiz Duyun diyerek bir haftadır teyakkuza geçen Radyo Televizyon Yayıncılar Meslek Birliği (RATEM) 17 Aralık Cumartesi günü  İstanbul Bayrampaşa’da bulunan Windsor Hotel’de tek maddeyle olağanüstü toplandı. Toplantıya 81 ilden Radyo ve Televizyon temsilcileri katıldı. 

 RATEM Başkanı M. Aydın Şerbetçioğlku yaptığı konuşmada  “Sizlerin fedakarlığı ve özverileri sayesinde ülkemiz insanının sesi oluyor, kültürümüzün ve yaşantımızın özlem duyduğu müziklere halkımız sizler sayesinde hayatın her anında ve her alanında rahatlıkla ulaşabiliyor. Dertlerimizi yıllardır yetkililere anlatıyoruz, çözüm önerilerini sıralıyoruz.

 Umuyoruz ve diliyoruz ki her defasında sorunlarımızı ilettiğimiz bürokratlarımız, bakanlık temsilcilerimiz, sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan beye Türkiye’de özellikle yerel radyo ve televizyonların içinde bulunduğu durumu anlatacak, sayın cumhurbaşkanımız da cumhuriyetimizin 100’üncü yılında mesleğimizi daha iyi icra edebilmemiz için bizler için de bir şeyler yapacaktır” dedi. Şerbetcioğlu, buna olan umutlarını hiçbir zaman yitirmediklerini ve yitirmeyeceklerini ifade etti.

“BAKIŞ AÇISINI DEĞİŞTİRMEYİ BAŞARDIK”

Genel kurul sonrası Türkiye genelinde 152 radyoda, 30 ilde, 96 radyoda, ölçümleme yapılmayan 25 ilde 56 radyonun sahiplerinin katıldığı toplantıda, ölçümlemeler sonrası özellikle yerel radyoların kazançlarının az da olsa arttığına dikkat çeken RATEM Yönetim Kurulu Başkanı Şerbetcioğlu, 2019 yılında RATEM Genel Kurulu’nun oluruyla kurdukları RATEM Bilişim A.Ş.’nin çalışmalarıyla özellikle reklam verenlerin yerel radyoya bakış açılarını değiştirmeyi başardıklarını kaydetti.

GELİRLERİN ARTMAYA DEVAM E DECEĞİ MÜJDESİNİ VERDİ

 RATEM Bilişim A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Yusuf Gürsoy da, RATEM Bilişim A.Ş.’nin kurulduğu günden bu yana başarılı çalışmalarındaki artan verileri grafikler eşliğinde üyelerle paylaşırken, 2023’ün ilk aylarında Türkiye’nin en büyük markalarından biri haline gelecek olan RATEM Bilişim A.Ş.’nin kuruluşuna inanan ve iştirakçileri arasında yer alan 152 RATEM üyesi radyoya, RATEM Bilişim A.Ş.’nin pazardan sağladığı ve sağlayacağı ulusal bazlı reklamlarla gelirlerin artmaya devam edeceği müjdesini verdi.

 BU SESİ DUYUN!

Öğle yemeğinin ardından Genel Kurulun son bölümünde, Radyo Televizyon Yayıncılar Meslek Birliği (RATEM) tarafından geçtiğimiz günlerde radyo televizyon yayıncılarının yaşadığı sorunlara dikkat çekmek ve destek sağlamak amacıyla dijital medyada başlatılan “Bu sesi duyun!” kampanyası ile ilgili Yönetim Kurulu Başkanı M. Aydın Şerbetcioğlu tarafından tüm üyelerin de katılımıyla basın açıklaması yapıldı.

 “SIKINTILARIN ÇÖZÜMÜ İÇİN YILLARDIR UĞRAŞ VERİYORUZ”

Ulusal, bölgesel, yerel radyo ve televizyon kuruluşlarından oluşan 722 üyesiyle Türkiye’nin ilk ve tek yayıncı meslek birliği RATEM olarak, radyo ve televizyonlarımızın sıkıntılarının çözümü ile ilgili yıllardır uğraş verdikleri, Bakanlıklar nezdinde dile getirdikleri ‘Ödenemez hale gelen telif bedelleri, yüksek enerji bedelleri, döviz bazlı TÜRKSAT ödemeleri, Çamlıca Kulesi yüksek kira bedellerinin makul seviyelere indirilmesi veya bu yüksek bedelleri ödeyebilmeleri için, kamu spotlarının bir bedel karşılığında yayınlanması, resmi ilanların radyo ve televizyonlarımıza da verilmesi, kamu şirket ve bankalarının reklam bütçelerinden yerel/bölgesel radyo ve televizyonlarımıza da pay ayrılması, belediye bütçelerinde bulundukları il/ilçelerdeki yerel/bölgesel radyo ve televizyon kuruluşlarına pay ayrılması’ taleplerinin karşılanmasının istediklerini ifade eden Şerbetcioğlu, “Yönetim Kurulu olarak 2022 yılı Haziran ayında TBMM Dijital Mecralar Komisyonu’nda radyo ve televizyonların resmi ilanları alabilmesi için yaptığımız yoğun çalışmalara rağmen Basın Kanunu’nda yine yer alamadık” dedi.

“EKRANLAR KARARACAK, RADYOLAR SUSACAK”

 

Akabinde yaptıkları görüşmelerden de sonuç alamayınca; seslerini daha geniş kitlelerin duymasını sağlamak, hem izleyici ve dinleyicilerin desteğini alabilmek hem de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslerini duyurmak için tüm üyelerle birlikte “Bu Sesi Duyun!” kampanyasını başlattıklarını dile getiren Şerbetcioglu, “Çünkü bu köklü sorunlarımız çözülmezse, izleyeceğiniz bir yerel televizyon, dinleyeceğiniz bir yerel radyo kalmayacak. Ekranlar kararacak, radyolar susacak” diye konuştu.