Öğretmenlerin güvenlik sorunları çözülmüyor
Haber Kategorisi: Asayiş

Öğretmenlerin güvenlik sorunları çözülmüyor

29 Kasım tarihinde Malazgirt İlkokulu öğretmenlerinden Mehmet Emin Dağhan, okul içerisinde, müdür yardımcısının odasında güpegündüz öğrenci velisi ve kardeşi tarafından darp edildi. Hemen her gün bir şiddet olayının yaşandığı ülkemizde şiddet olaylarının önüne geçilemiyor.

 

29 Kasım tarihinde Malazgirt İlkokulu öğretmenlerinden Mehmet Emin Dağhan, veli tarafından darp edildi. Olayın ardından eğitim sendikaları toplanarak Malazgirt İlkokulu önünde  bir basın açıklaması düzenlediler.

Basın açıklamasında açıklama yapan  Eğitim İş Gaziantep şube Başkanı Ali arpat , "Hepimize geçmiş olsun. Bu olayların birdaha yaşanmamasını diliyorum. Öğretmenlik sabah gidlip öğlen dönülen , sömestirde , hafta sonu ya da yazın tatil yapılan bir meslek değildir. Öğretmenlik anne olmaktır, öğretmenlik baba olmaktır, öğretmnelik abi olmaktır , öğretmenlik abla olmaktır. Öğretmenlik yüreği kocaman insan olmaktır. Bu yüreği kocaman insanlara yapılan saldırıyı asla kabul etmiyoruz ve Mehmet Emin Dağhan arkadaşımıza da geçmiş olsun diyoruz.Her zaman onun yanındayız.Tüm eğitim çalışanlarının yanında olacağız ve Eğitimde şiddet yasasını daha çok bedel ödenmeden bir an önce öıkarılmasını bekliyoruz. " dedi 

Basın açıklamasında açıklama yapan Gaziantep  Eğitim Sen Şube Başkanı Ömer Parlakçı ise, “Meslektaşımıza yapılan bu çirkin saldırıyı sadece kendisine değil, bütün eğitim emekçilerine yapılmış olarak kabul ediyor ve şiddetle kınıyoruz.” dedi. Öğretmenlerin güvenlik sorununa halen çözüm bulunamadığını belirten Gaziantep  Eğitim Sen Şube Başkanı Ömer Parlakçı, “29 Kasım 2022 tarihinde, Malazgirt İlkokulu öğretmenlerinden Mehmet Emin Dağhan adlı meslektaşımız, okul içerisinde, müdür yardımcısının odasında güpegündüz öğrenci velisi ve kardeşi tarafından darp edilmiştir. Yıllardır dile getirdiğimiz temel taleplerimizden biri olan öğretmenlerin güvenlik sorunu, ne yazık ki halen çözüme kavuşturulmamıştır. Son zamanlarda ülkenin dört bir yanından öğretmene ve diğer kamu çalışanlarına yönelik şiddet haberleri basına yansımaktadır” dedi.

Acil önlem alınması gerektiğini söyleyen Parlakçı, “Okullarımızın sağlıklı bir şekilde eğitim öğretimi sürdürmesi için acilen önlemler alınmalıdır. Bu önlemlerden en acili ise öğretmeni toplum nezdinde itibarsızlaştıran söylemlerden derhal vazgeçilmesidir. Ülkenin geleceğine ışık tutan, yarınımız olan kuşakları yetiştiren öğretmenler; yaşanan bu olaylardan ders çıkarmayanlara, sadece kınayarak bildik hamasi söylemleri dile getiren yetkilileri gerçekçi tedbirlerle sorumluluk almaya çağırıyor ve bir an önce eğitimde şiddet yasasının çıkarılmasını istiyor” ifadelerini kullandı

Parlakçı,sözlerini “Bizler eğitim emekçileri olarak; Malazgirt İlkokulunda görev yapmakta olan meslektaşımız Mehmet Emin DAĞHAN’ a yapılan bu çirkin saldırıyı sadece kendisine değil, bütün eğitim emekçilerine yapılmış olarak kabul ediyor ve şiddetle kınıyoruz. Bundan sonraki yasal süreçte kendisi ile beraber olduğumuzu yetkililere ve kamuoyuna ilan ediyoruz” şeklinde tamamladı.

Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şube Başkanı Bekir Avan ise sosyal medyada yaptığı açıklamada şöyle dedi ; 

Gaziantep, Şehitkamil, Malazgirt İlkokulu'nda görev yapan Mehmet Emin Dağhan öğretmenimize yönelik saldırıya Gaziantep'teki sendikalarla birlikte tepki gösterdik. Eğitimde Şiddet Yasası bir an önce çıkarılmalıdır. Eğitim ortamı her türlü şiddet ve saldırıdan korunmalı ve güvenli olmalıdır. Öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve tüm eğitim çalışanları şiddete saldırıya maruz kalmamalıdır. Başta Milli Eğitim Bakanımız olmak üzere Ülkemizi yönetenler bu olaylara artık bir son vermeli, seyirci kalmamalıdır.

Eğitimde şiddet yasası bir an önce çıkarılmalıdır. Şiddetin her türlüsüne de, eğitimde şiddete de hayır diyoruz.