Merkez Bankası faiz kararını açıkladı
Haber Kategorisi: Ekonomi

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizini piyasa beklentilerine paralel olarak %50'de sabit bıraktı. Karar metninde enflasyonist baskıların devam ettiğine dikkat çekildi.

PPK'nın açıklamasında, hizmet enflasyonundaki yüksek seyrin, enflasyon beklentilerinin, jeopolitik risklerin ve gıda fiyatlarının enflasyonist baskıları canlı tuttuğu belirtildi. Yurt içi ve yurt dışı yerleşiklerin Türk Lirası finansal varlıklara talebiyle oluşan likidite fazlasının ilave tedbirlerle sterilize edileceği ifade edildi.

Nisan ayında aylık enflasyonun ana eğiliminde sınırlı bir zayıflama kaydedildiğini belirten PPK, yurt içi talepte ilk çeyreğe kıyasla bir yavaşlama gözlemledi. Ancak, tüketim malı ithalatının artmasının cari işlemler dengesindeki iyileşmeyi sınırladığına dikkat çekildi.

Karar metninde, enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarının öngörülerle uyumunun yakından takip edildiği ve parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkileri göz önünde bulundurularak politika faizinin sabit tutulduğu vurgulandı. Enflasyon üzerindeki yukarı yönlü risklere karşı ihtiyatlı duruşun devam edeceği belirtildi.

Aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına yakınsayana kadar sıkı para politikası duruşunun sürdürüleceği ifade edildi. Ayrıca, enflasyonda belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda para politikası duruşunun sıkılaştırılacağı ve dezenflasyonun yılın ikinci yarısında tesis edileceği mesajı verildi.