Kredi kartlarına düzenleme sinyali
Haber Kategorisi: Ekonomi

Kredi kartlarına düzenleme sinyali

Ekonomi yönetimi, vatandaşların gelirlerinin masraflarına yetmediği durumlarda kredi kartlarına yönelmesiyle ilgili olarak seçim sonrasında kartlı harcamalarda düzenleme yapılacağı mesajını veriyor.

Bu düzenlemelerin kart limitlerinin kısıtlanması ve taksit sınırlamasını içereceği bekleniyor.

Merkez Bankası, kasım ayından bu yana kredi kartı faizlerini aylık yüzde 3.66 seviyesinde sabit tutarken, tüketici kredilerinde aylık faizler yüzde 3.79 ile yüzde 4.50 arasında değişmektedir. Ancak enflasyonun devam etmesine rağmen, vatandaşlar masraflarını karşılayabilmek adına kartlara yüklenmeye devam etmektedir.

Sözcü'nün haberine göre; 2 Şubat haftasında haftalık bazda yüzde 17 artışla 240 milyar liralık kartlı harcama yapıldı. Bu dönemde vatandaşların bankalara olan kredi kartı borcu ise 2 Şubat haftasında 1 trilyon 247 milyar liraya çıkmıştır.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Bankalar Birliği Başkanı Alparslan Çakar'dan sonra, yeni Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan da kredi kartlarına düzenleme sinyali verdi. Karahan, bu hafta kredi kartı harcamalarındaki artışı yakından takip ettiklerini ve konuyla ilgili çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

Düzenlemelerin neleri içerebileceğine dair kulis bilgilerine göre, birkaç formül üzerinde duruluyor. Bunlar arasında, Haziran 2022'den bu yana değiştirilmeyen asgari ödeme tutarının artırılması, kredi kartı limitlerine kısıtlama getirilmesi ve kartlara taksit sınırlaması uygulanması bulunmaktadır. Ayrıca, dün Finansal İstikrar Komitesi tüketici kredileri konusunda bir toplantı gerçekleştirdi.