Konut projesi başvurusu için vatandaşlar bankalara akın etti
Haber Kategorisi: Ekonomi

Konut projesi başvurusu için vatandaşlar bankalara akın etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi olarak lanse ettiği 81 ilde tüm ilçeleri kapsayacak projede 5 yıllık süreçte 500 bin sosyal konut, 250 bin konut amaçlı arsa, 50 bin iş yeri yapılacak.

BAŞVURULAR E-DEVLET ÜZERİNDEN DE YAPILABİLİYOR

Ucuz konutlar için başvurular e-Devlet üzerinden yapılabilmesine rağmen vatandaşlar, başvuru bedelini ödemek için bankalara akın etti. Başvurular Halkbank ve Ziraat Bankaları şubelerinden alınıyor. Başvuru için sabahın erken saatlerinde bankaya gelen vatandaşlar uzun kuyruklar oluştururken, bankada bu işe bakan personel sayısının yetersizliğinde şikayet ettiler.

BAŞKA ŞANSIMIZ YOK

Sabahın erken saatlerinde kuyruğa girip, saatlerce sıra beklemek zorunda kalan vatandaşlar, “ Konut fiyatları ortada. Kiralara yetişme şansımız da kalmadı. Bu proje konut sahibi olabilmemiz için belki de son şansımız. İnşallah bu şekilde ev sahibi oluruz.” şeklinde konuştular.

KONUT BAŞVURU ŞARTLARI

Sosyal Konut başvurusuna başvuru yapmak için şu şartları yerine getirmek gerekiyor:

T.C. vatandaşı olması,

Proje il sınırları içerisinde en az 1 yıl ikamet etmesi veya proje il nüfusuna kayıtlı olması,

Başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine T.C. sınırları içinde tapuda kayıtlı konutlarının bulunmaması; TOKİ’den daha önce ev sahibi olmama,

İstanbul için aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 18.000 TL, yurt genelinde 16.000 TL olması (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimleri Hariç),

Bir hane halkı adına, tek başvuru yapılması,

Başvuruları yapacak vatandaşların; 18 yaşını tamamlamaları gerekmektedir,

Genç kategorisine 14/09/1992 tarihinden sonra doğan vatandaşlarımız müracaat edebilecektir.

 

gazeteekspres.com