Kamu çalışanlarına nokta tayin hakkı tanınmalı
Haber Kategorisi: Gaziantep

Kamu çalışanlarına nokta tayin hakkı tanınmalı

Kahramanmaraş merkezli 7,7 şiddetindeki depremin ardından 10 ilde eğitim-öğretim gören üniversiteli öğrencilere istedikleri illere tayin hakkı tanındı ve okullarında açılması 1 Mart tarihine kadar ertelendi.

Eğitim İş Sendikası Gaziantep Şube Başkanı Ali Arpat, depremzede kamu çalışanlarına acilen nokta tayin hakkı tanınmasını istedi.  

Yaşadığımız bu süreç  birçok travmalara sebep oldu 

“10 ilde yaşanan deprem felaketinde binlerce kamu çalışanımız görev yaptıkları yerlerde hayatlarını, yakınlarını ve evlerini kaybetti” diyen Arpat, “Yaşadığımız bu süreç milyonlarca yurttaşımızı derinden yaraladı ve birçok travmalara sebep oldu. Deprem bölgelerinde görev yapmakta olan kamu çalışanları zor şartlar altında hayatta kalmaya çalışıyor. Ayrıca ailelerinden uzakta yaşayanlar endişeli bir şekilde bekleyişlerini sürdürüyor” ifadelerini kullandı. 

Art arda yaşanan artçı depremler sebebi ile hayati tehlike devam ediyor 

Arpat, “Depremin psikolojik etkisini de göz önüne alırsak, görev yerleri afet bölgesi olan kamu çalışanlarının görevlerine sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi mümkün değil. Art arda yaşanan artçı depremler sebebi ile hayati tehlike devam ediyor. Yıllar boyunca yaraları sarılamayacak deprem felaketinin etkisi bölgeden uzaklaşamamanın etkisi ile daha da derinleşecek” şeklinde konuştu.   

 

Arpat, “Deprem bölgelerinde hayatta kalan ve yakınlarını, evlerini kaybetmiş depremzede kamu çalışanlarımızın bir an önce deprem bölgesinde bulunan görev yerlerinden nokta tayin ile istedikleri il ve ilçelerdeki kamu kurumlarına tayin hakkı tanınmalı. Ayrıca, kadro bulunmaması durumunda mesleklerine göre çalıştıkları kurumdan kadro ve unvanları korunarak başka kurumlara atamaları yapılabilir” diye konuştu.