• 0 342 230 85 91 -Whatsapp
Post

İlaçta tarihi kriz kapıda

Cumhuriyet Halk Partisi Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan yazılı açıklama yaparak, ilaç fiyatlarında kur güncellemesinin yapılmaması halinde ülkenin büyük bir ilaç kriziyle karşı karşıya olduğunu ifade etti.

CHP’li Kaplan’ın açıklaması şöyle: “Türkiye’de şu an bir ilaç krizi yaşanıyor. Sorun için yapıcı adımlar atılmazsa tarihte görülmemiş bir krizle karşı karşıya kalacağız.

Son bir yılda ilaç fiyatlarına önce %37 daha sonra %25 zam yapıldı. Buna rağmen beklenen iyileşme gerçekleşmedi. Çünkü devletin ilaç firmalarına belirlediği satış kuru, gerçek döviz kurunun altında seyrediyor. Türkiye döviz kurunda rahatlama olmazsa ve devlet satış kurunu güncellemezse tarihi bir ilaç kriziyle karşı karşıya kalacak. En basitinden ağrı kesicilerde bile tedarik sorunu yaşanıyor.

Konuyu daha da derine indirdiğimizde ise hayati riskin yüksek olduğu tansiyon ve kalp ilaçlarında, göz tedavisinde kullanılan ilaçlarda, diyabet hormon ve hatta hatta kanser ilaçlarının temininde büyük bir krizi yaşadığımızı görüyoruz.

İlaç depolarında özellikle ithal ilaçların temininde ciddi sorunlar var. Dolayısıyla doktorların yazdığı ilaçlar, elde olmadığı için bu sefer vatandaşla eczacılar karşı karşıya geliyor. Sağlık hizmetlerinin ilk basamağında yer alan eczacılar, birçok ilde de görüldüğü gibi kabul edilemeyen şiddet olaylarının mağduru oluyor. Zaten vatandaşlar, AKP’nin yarattığı ucube sağlık sistemi sebebiyle randevu almamakta zorluk çekiyor. Bir randevu için 2 ay bekledikleri oluyor. 2 ay sonra tedavi olunca ise doktorun yazdığı ilaç bu sefer eczane raflarında bulunmuyor.  Dolayısıyla, iktidar hem vatandaşı hem eczacıyı mağdur ediyor.

Geçen yıl ilaç fiyatlarındaki sabit Euro kuru 4.57TL iken reel Euro kuru 14.85TL idi. Bu yıl ise bakanlığın belirlediği sabit kur 7.86’ya yükseltildi ancak reel kur 18.21TL. Dolayısıyla arada büyük bir uçurum var. Bakanlığın bu duruma el atması şart.

Bunları Da Okuyabilirsiniz

Akaryakıta Zam Üstüne Zam

Akaryakıta Zam Üstüne Zam ,06/10/2022

Uzun bir aranın ardından dün zam ile duyurulmuş olan benzin ve motorin fiyatları, bugün yeni bir zam ile daha akaryakıt sahiplerine bildirildi. 2 gün üst üste zam alan akaryakıt fiyatları, araç sahipleri tarafından yakın takibe alındı. İşte son zamlardan sonra İstanbul, İzmir, Gaziantep ve Ankara illeri için belirlenmiş olan güncel akaryakıt ve LPG fiyatları…

Detay...
Gaziantep 'te Elektrik Faturalarının Sonu Ne Olacak

Gaziantep 'te Elektrik Faturalarının Sonu Ne Olacak ,06/10/2022

1 Eylül tarihinde geçerli olmak üzere elektrik ve doğalgaza yapılan zam vatandaşın da esnafın da belini büktü. Son zamla birlikte 2 kişilik bir ailenin yaşadığı eve gelen elektrik faturası 300 TL’ye dayanırken, üretim yapan işletmelere gelen elektrik faturaları ise esnafın belini büktü…

Detay...
6 Ekim de Dolar ve Euro Kaç TL Oldu

6 Ekim de Dolar ve Euro Kaç TL Oldu ,05/10/2022

6 Ekim 2022 Perşembe güncel Euro ve dolar alış satış fiyatı NE KADAR?

Detay...